Vědecké dobrodružství v JAR: Druhová rozmanitost pod drobnohledem českých odborníků
Ornitologové poznávají ptáky podle zpěvu
„Koukáme a posloucháme, co tady kolem lítá a zpívá a zaznamenáváme všechny ptáky, kteří jsou v dosahu 100 metrů,“ vysvětluje práci ornitologů David Štorch.
Související
-
Vědecké dobrodružství v Kamerunu: Strážci přírody pronásledují pytláky i v pralese
Když selže prevence, musí se do přímé konfrontace s pytláky pustit strážci přírody. Podle ředitele ZOO Praha ale výsledky práce strážců velmi závisí na vedení rezervace.
-
V jižní Africe mezi českými vědci. V tamním Krugerově národním parku studují savany
A snaží se zjistit, jak sloni a další velcí býložravci ovlivňují biodiverzitu. Výzkum mezi divokými zvířaty ale přináší i řadu rizik. Připravil Ondřej Novák
-
Jak se na jihoafrické biodiverzitě podílejí sloni?
Budeme také poslouchat zvuky netopýrů a zjistíme, nakolik je český výzkum v Krugerově národním parku rozsáhlý. Host: Čestmír Klos, moderuje: Ondřej Novák.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.