Ve válce proti realitě. Peter Pomerantsev: Tohle není propaganda

13. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Peter Pomerantsev: Tohle není propaganda. Válka proti realitě

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Peter Pomerantsev strávil začátek milénia v Rusku a o své zkušenosti se světem, kde slova ztrácejí smysl a nic není pravda, napsal svoji první knihu. Po letech jako obyvatel Západu zjišťuje, že se tekutý prostor, z něhož kdysi unikl, rozlévá dál za hranice Ruska. Šlo zjevně o předehru krize, s níž se potýkáme i my.

Peter Pomerantsev: Tohle není propaganda. Válka proti realitě
Čte: Jiří Valůšek
Připravil: Viktor Bezdíček.
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Překlad: Petruška Šustrová
Režie: Lukáš Kopecký
Premiéra: 3. 9. 2021
Vydalo nakladatelství Dokořán v roce 2020.

V knize Tohle není propaganda. Válka proti realitě Pomerantsev zkoumá působení dezinformací, fake news a nových politických strategií založených na práci se sociálními sítěmi.

Zajímá ho také boj proti tomu i proti novému typu autoritářství nejen v jeho domovské Velké Británii, ale také v Srbsku, na Filipínách, v Mexiku, USA, Estonsku, na Ukrajině, v Sýrii a samozřejmě také v Rusku.

Kontrapunktem k textu na pomezí eseje a reportáže je příběh autorových rodičů Liny a Igora, opisující oblouk od disidentství v neostalinském SSSR přes nucenou emigraci na Západ až po Igorovo působení v Rádiu Svobodná Evropa v Praze.

Spustit audio