Válka Severu proti Jihu proměnila americké Vánoce a zrodila Santu Clause

24. prosinec 2018

Na samém začátku americké občanské války si vyměňoval mladý zamilovaný americký pár stále smutnější a jímavější dopisy. Voják jižanské Konfederace Nathaniel Dawson líčil své milé Elodii Toddové, jak se oslavy neobejdou bez litrů špatné whiskey, v níž se mužstvo snaží utopit svůj žal.

Podle amerického internetového magazínu History oba v následujících letech zažili zhroucení svých ideálů a jejich životní osudy leckdy visely na vlásku. Jak portál dodává, ve svém přání oslavit Vánoce společně však rozhodně nebyli osamělí, a než válka skončila, Vánoce získaly nový význam a obsah.

Ještě před koncem konfliktu v roce 1865 přestaly být vánoční svátky něčím nepodstatným a okrajovým. Naopak, staly se oslavou idealizované představy amerického domova. A odtud vedla cesta k dnešní podobě zámořských Vánoc.

Zakázané Vánoce

Magazín připomíná, že před občanskou válkou nebyly Vánoce v USA ani oficiálním, ani široce slaveným svátkem. Na úsvitu dějin moderní Ameriky dokonce puritáni v Nové Anglii Vánoce zakázali, podobně jako Oliver Cromwell v Anglii. Po celé 17. století zákon ve státě Massachusetts zapovídal kolonistům svátky slavit. Úřady i školy měly v ty dny otevřeno.

Iva Pekárková: Borovicový věnec George Washingtona

George Washington

O Vánocích před nějakými pětadvaceti lety jsem se šla podívat do proslulého domu Dyckman House. Leží na severní špičce Manhattanu a je to nejstarší manhattanský farmářský dům.

Američané přestávají vnímat Vánoce jako křesťanský svátek

Santa Claus

Konzervativní američtí křesťané během vánočních svátků s trpkostí zdůrazňují, že dnes liberální vlivy záměrně připravují oslavy narození Ježíše Krista o spirituální rozměr. „Díky novému průzkumu společnosti Pew Research Center budou mít věřící letos o čem přemýšlet,“ píše s lehkou ironií deník New York Times. Studie prokázala, že i v USA se postoj k Vánocům pomalu ale jistě proměňuje.

Do poloviny 19. století se nicméně ustavila podoba oslav, které se točily okolo dobrého jídla a pití, dárků a písní. Koleda Rolničky se objevuje v roce 1857. Vše je ale důsledně sekulární, a Vánoce tehdy stále nikdo nepovažuje za významný křesťanský svátek. Na otrokářském Jihu plantážníci také povolovali otrokům jistou míru veselí. Černoši mohli například v ten den uzavírat sňatky.

Všechny vztahy a svazky, ať už rodinné či společenské, však rozrušila válka Severu proti Jihu. Na dárky mohli lidé v chudých válečných letech zapomenout – nejčastějším typem obdarování byl popcorn a jednoduché, podomácku vyrobené hračky. Překvapivě však v Americe začal sílit vlastenecký rozměr Vánoc.

„Dětem se poněkud cynicky říkalo, ať na Santu Clause nečekají, protože ho odpráskli Yankeeové. Někteří rodiče to ale mírnili a svým potomkům vysvětlovali, že Santu zdržela blokáda jižanských přístavů,“ vysvětluje historik James Marten.

Zrození Santy

Z deníkové a memoárové literatury je zřejmé, že nejsilnějším momentem oněch válečných Vánoc byl stesk. Matky i manželky vzpomínaly na své muže a v úzkostech doufaly, že se jim vrátí. „Nikdy jsme neměli tak smutné Vánoce,“ napsala si v deníkovém záznamu v roce 1861 jistá Sallie Brooková z Richmondu. Muži pak v ojedinělé korespondenci žádali své milé o nějakou tu lahev brandy navíc a trochu cukru, aby se mohli se spolubojovníky poveselit.

Santa Claus na ilustraci Thomase Nasta (1863)

Náladu ze všech sil vylepšovaly oblíbené magazíny. Tehdejší nejpopulárnější týdeník Harper’s Weekly byl plný vánočních příběhů a ilustrací. Mezi ilustrátory tehdy zazářil radikální republikán Thomas Nast, který kreslil tenkými černobílými pérovkami nejen smutné ženy a muže, ale i radostné vánoční tradice.

Právě on podle serveru History vytvořil pevnou představu „amerických národních Vánoc“. To on nakreslil obtloustlého rozesmátého Santu Clause, rozesmávajícího rodiny i regimenty vojáků v zasněžené krajině.

Co vypovídají dobové kuchařky o americké občanské válce

Gettysburg, Pensylvánie

Jídlo hraje v lidském životě velkou roli. A v mnoha případech určovalo běh dějin. Podle amerického veřejnoprávního rozhlasu National Public Radio potraviny, respektive jejich nedostatek, zásadně ovlivnily i výsledek americké občanské války, která probíhala v letech 1860 až 1865.

Vánoce získávaly pro rozdělené rodiny stále větší význam a obsah. „Potřeba domova a vše s tím souvisejícího v polovině 19. století svátek zásadně proměnila,“ říká historik David Anderson.

A i když konflikt skončil, magazíny a další nová média neskončila s Vánoci. Nadále se šířil jejich nakažlivý obraz, až v roce 1870 Kongres prosadil federálním zákonem Vánoce coby celostátní svátek. Stačily čtyři roky války, aby z chaotických a místy jen okrajových oslav vznikly pravé americké Vánoce, uzavírá internetový magazín History.

autor: Jan Machonin
Spustit audio

Související