Vánoce 1968 v okupovaném Československu: hodně vojáků, málo uhlí a zápalek

25. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Prodej televizorů na vánočním trhu v Parku kultury a oddechu Julia Fučíka v Praze, listopad 1968

První Vánoce pod dohledem okupačních vojáků byly – alespoň podle toho, jak o nich referovaly dobové Rozhlasové noviny – celkem klidné. Jen málokoho napadlo, že mnohé z toho, co přinesl rok 1968, je nenávratně ztraceno.

Čelní místa v hlavních rozhlasových zprávách patřila zahraničním událostem. Velké pozornosti se dostalo mírovým jednáním v Paříži, kde se řešilo ukončení bojů ve Vietnamu. Téměř celý prosinec se ale delegace nedokázaly dohodnout ani na tvaru stolu, u kterého by zasedly.

Vesmír, federace i rehabilitace

K rozhlasovým posluchačům se dostávaly také podrobné informace o americkém kosmickém programu. V prosinci 1968 se Apollu 8 totiž podařilo obletět Měsíc. Následovaly zprávy politického charakteru z domova. Stále se mluvilo o polednovém vývoji, nicméně naděje na uvolnění poměrů ve společnosti pomalu pohasínaly.

Vánoční kolekce vizovického pečiva rodiny Halovy z Vizovic z roku 1980

Dvě věci se přece jen podařily. Na konci roku 1968 vrcholily přípravy na federalizaci republiky, od ledna 1969 vznikly republiky dvě: Česká socialistická republika a Slovenská socialistická republika, zastřešené společnou federací.

Došlo také k rehabilitaci některých nespravedlivě odsouzených v politických procesech 50. let. Byl například zrušen rozsudek za vlastizradu nad generálem Heliodorem Píkou – 19 let po jeho popravě…

Nedostatek všeho

To podstatné, co máme spojené s Vánocemi, to byly ale samozřejmě i tehdy dárky. Základního zboží bylo v předvánočním čase většinou dostatek. S něčím ovšem mohl být problém.

Oslavy svátků často komplikoval nedostatek uhlí pro domácnosti. Zcela hladké nebylo ani zásobování svítiplynem, obtížně se sháněly zápalky, v Praze bylo málo poštovních známek a v Ostravě čokolády.

Stát selhával i v zajištění dostatečného množství bytů. V mnoha domácnostech tak bylo o Vánocích na konci 60. let poněkud těsno. Vánoční dárky se sháněly, jak se dalo.

Rozhodně se je nevyplatilo kupovat na poslední chvíli. To byl i případ jednoho z tehdejších vánočních hitů Knížky Ferdy mravence. Její náklad byl přitom nevídaný, 200 tisíc výtisků! Na pulty obchodů se ale před Vánoci dostala sotva polovina, zbytek byl k sehnání až po Novém roce.

Sváteční pohodu tak víc než okupační vojáci komplikoval neustálý nedostatek něčeho. Perličky z vánočního zpravodajství a každodennosti vánočních svátků roku 1968 si poslechněte v pořadu Archiv Plus.

autor: Jiří Zeman
Spustit audio

Související