Válka na Ukrajině vrací do hry i venezuelskou ropu
Válka na Ukrajině má nečekané dopady na druhém konci planety. Kvůli snaze zbavit se závislosti na ruské ropě se na světové trhy pokradmu vrací jeden z nejtvrdší autoritářských režimů, kterým je Venezuela prezidenta Nicoláse Madura.
Americký prezident Joe Biden po mnoha letech mlčení navázal na začátku března první přímý kontakt s venezuelskou vládou. Do Caracasu vyslal oficiální delegaci, která jednala o propuštění dvou vězněných Američanů. V zákulisí se ale už tehdy zřejmě jednalo také o ropě.
Čtěte také
Bylo to krátce po ruské invazi na Ukrajinu a ceny plynu i ropy na světových trzích rostly. A rostl také zájem americké vlády hledat pro své spojence v Evropě jiné energetické zdroje.
Už v polovině května americká administrativa povolila ropné společnosti Chevron částečně obnovit její aktivity ve Venezuele a ze sankčního seznamu vyškrtla jméno vysoce postaveného představitele venezuelské státní ropné společnosti PDVSA a zároveň synovce venezuelské první dámy Carlose Erika Malpica.
Po vyhlášení šestého balíku evropských sankcí, který se týká také dovozu ruské ropy, pak agentura Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje v americkém ministerstvu zahraničí informovala o tom, že španělská ropná společnost Repsol SA a italská Eni SpA dostaly výjimku a smějí do Evropy dovézt venezuelskou ropu.
Venezuela se vrací
Za tuto ropu Venezuela nemá dostat žádné peníze – je to jen způsob, jak bude splácet své staré dluhy. Je to ale důležitý krok, který vrací venezuelskou ropu na trh a dává režimu prezidenta Nicoláse Madura dobré vyhlídky do příštích let.
Nebude se tak muset orientovat výhradně na Čínu a Írán, i když i v tomhle směru Venezuela udělala v posledních dnech významný pokrok, když podepsala s Teheránem smlouvu o spolupráci na příštích 20 let a převzala do užívání druhý tanker íránské výroby.
I když Spojené státy ujišťují venezuelskou opozici o pokračující podpoře je jasné, že tři roky „maximálního tlaku“ v podobě mimořádně přísných sankcí jsou pomalu u konce. Madurův režim se tak může těšit na růst příjmů z prodeje ropy a posílení své domácí pozice před příštími prezidentskými volbami plánovanými na rok 2024.
Jak důležité jsou příjmy z ropy pro stabilitu venezuelského režimu a proč opozice nebyla schopná oslabeného Madura svrhnout? Těmito otázkami se zabývá tento díl pořadu Za obzorem.
Související
-
Leona Šmelcová: Bojkot voleb rozhádal venezuelskou opozici. K Madurově radosti
Kandidovat, či nekandidovat. To je otázka, která v poslední době tíží venezuelskou opozici. Tamní režim ohlásil legislativní volby na začátek prosince.
-
Latinská Amerika se spojuje s USA proti Madurovi
Wall Street Journal označuje venezuelského prezidenta Nicoláse Madura za diktátora, který se u moci drží jen díky kubánským zpravodajským službám.
-
Putinův syrský scénář ve Venezuele narazí. Podpora Madura je jen symbolická
Kreml zatím neposlal Venezuele dost zbraní a vojáků na to, aby to Madura zachránilo. Další sankce by od toho Rusko navíc mohly odradit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.