V pořadu 168 hodin jsou politici tak trochu demaskováni, říká Nora Fridrichová
„Jsem extrémně nedochvilná. Dokonce jsem to už řešila i s odborníky, protože všichni kolem mě, a to v širokém okolí, vědí, že s tím mám problém. Něco mám v mozku nainstalováno nějak jinak,“ říká o sobě nedělní host Barbory Tachecí a Osobnosti Plus‚ novinářka a moderátorka Nora Fridrichová.
„I když vyjdu včas, abych někam včas dorazila, tak se stane nehoda na silnici, nebo se zasekne výtah. Prostě mi to není shůry dáno…“ odpovídá moderátorka na otázku, které špatné vlastnosti na sobě vnímá.
Novinářka a moderátorka Nora Fridrichová se narodila 13. září 1977 v Pardubicích. Po studiích žurnalistiky na Karlově univerzitě studovala v Londýně. Od roku 1998 pracovala na TV Nova, od roku 2000 potom v České televizi, kde připravuje pravidelný týdenní publicistický pořad 168 hodin. Je držitelkou ceny Novinářská křepelka za rok 2010. S kolegou Robertem Zárubou má dvě dcery.
Skrytý šarm
Fridrichová připouští, že jsou mezi politiky i lidé se smyslem pro humor. „V soukromí bývají politici ale ještě vtipnější a šaramantnější než před kamerou.
Nevím, kolik je u nás politiků, kteří nepodstupují mediální trénink. Myslím, že dnes už ho má kdekdo. A často je ona maska, se kterou předstoupí před kameru, dost odhadnutelná a moc se za ni nedostanete. Ve 168 hodinách a v reportážích, které v pořadu pouštíme, jsou ale politici tak trochu demaskováni,“ vysvětluje a jako příklad vtipného politika uvádí Miroslava Kalouska.
Novinářka se nevyhýbá v této souvislosti ani skutečnosti, že 168 hodin patří mezi pořady, které u českých politiků nesklízejí nadšenou sledovanost. „Faktem je, že politici náramně kvitují, když se do našeho pořadu dostane jejich politický konkurent. V tu chvíli je podle nich demokracii učiněno zadost, takhle má fungovat veřejná služba - správně, bravo, braňme Českou televizi. Ale jakmile se pak dostanou do našeho hledáčku sami, tak to je jiná káva. To už jsme neetičtí. Český rozhlas má nepochybně tu samou zkušenost…“ poznamenává Fridrichová.
Skvělá vizitka
V minulosti byl publicistický pořad 168 hodin, který Nora Fridrichová dělá v České televizi od roku 2006, několikrát ohrožen kvůli výtkám politiků, kteří jsou většinou jeho hlavními aktéry.
Od počátku pořadu 168 hodin jsem počítala s tím, že můžeme kdykoli skončit. Plynula by mně z toho ale jedna velká výhoda - měla bych o víkendu volno.
Nora Fridrichová
„Fakt, že pořad tohoto typu přežil až dodnes, je skvělá vizitka a jsem za to České televizi vděčná. Ale vnímám trochu změnu doby na politickém kolbišti, kde si část politiků bere kritiku veřejnoprávní televize jako součást své politické strategie, a pak si myslím, že jsem s pořadem přímo na ráně, protože neformálně nám to politici také vzkazují,“ myslí si a dodává:
„Jsou to reakce typu: takový pořad by tam neměl být, vy byste tam neměla být a podobně. To jsou věci, které občas slýcháme. Vím, že představa politiků o tom, jak by pořad měl vypadat, je naprosto odlišná. A v některých pořadech, na jiných televizích, to je taky vidět.“
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím nedělním hostem. Nora Fridrichová na sebe prozradí, proč není hodná a proč není odvážná, ale také hovoří o tom, jak studovala v Londýně.
Související
-
Nora Fridrichová
Poprvé usedla za mikrofon už v 16 letech, kdy působila v jedné pardubické rozhlasové stanici. „Rádio mám ráda dodnes a favorizuji ho i třeba před televizí,“ přiznáv...
-
Jak se zapsat na úřad práce? Dívkám z dětských domovů nabízí pomoc i novinářka Fridrichová
Dívky z dětských domovů zřejmě brzy najdou starší kamarádky. Organizace rozjíždí obdobu svého úspěšného projektu Patron. V něm se muži snaží pomoct chlapcům s jednoduchým startem dospělého života.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.