V mladém technologickém byznysu jsme výrazně napřed, říká šéfka českého Googlu Taťána le Moigne

Ve vrcholném IT byznysu se Taťána le Moigne pohybuje už dvě dekády. Posledních 13 let stojí v čele české pobočky Google, k níž si přibrala ještě slovenský, rumunský a maďarský region. Přestože Češi mají na poli technologií velký potenciál, stát by se podle ní měl víc snažit.

Zdanění internetových gigantů

V souvislosti s takzvanou digitální daní Taťána le Moigne připomíná, že Google jako globální společnost platí daně v souladu s platnými mezinárodními zákony, které určuje OECD. A v době, kdy byla tato pravidla nastavována, se zdálo nejlogičtější platit daně v místě, kde produkt vzniká – v tomto případě v USA.

„Internet se ale vyvíjí kosmickou rychlostí. My s OECD diskutujeme a podporujeme změnu daňových zákonů tak, aby se daně platily spravedlivějším způsobem. Tedy i tam, kde se produkt spotřebovává.“

Le Moigne vysvětluje, že i když by pro nadnárodní společnost bylo výhodnější, aby se Evropa dohodla na jednotné dani, staví se k diskuzi s jednotlivými státy otevřeně.

Internetová planeta

Na otázku, jestli se těší na chvíli, kdy bude na internetu celý svět, odpovídá Taťána le Moigne váhavě: „Doufám, že v té době bude digitální gramotnost na výrazně vyšší úrovni.“

Společnost by prý v tomto směru mohla lépe spolupracovat. Zapojit by se měly jak samotné technologické společnosti, tak vzdělávací instituce nebo zákonodárci.

Jsme bývalá – a věřím, že i budoucí – průmyslová velmoc. Češi jsou například celosvětově excelentní v e-commerce službách.
Taťána le Moigne

„Domnívám se, že v mladém technologickém byznysu jsme výrazně napřed. V tradičním byznysu, jeho digitalizaci a přizpůsobování jsme pomalejší,“ hodnotí situaci v Česku a dodává: „Myslím si, že stát by měl v tomto směru dělat výrazně víc.“

Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s Taťánou le Moigne. Řeč přišla třeba na směrnici Evropské unie, fungování vyhledávače nebo zodpovědnost rodičů za chování dětí na internetu.

autoři: Lucie Vopálenská , marz

Odebírat podcast

Související