V mladém technologickém byznysu jsme výrazně napřed, říká šéfka českého Googlu Taťána le Moigne

5. září 2019

Ve vrcholném IT byznysu se Taťána le Moigne pohybuje už dvě dekády. Posledních 13 let stojí v čele české pobočky Google, k níž si přibrala ještě slovenský, rumunský a maďarský region. Přestože Češi mají na poli technologií velký potenciál, stát by se podle ní měl víc snažit.

Zdanění internetových gigantů

V souvislosti s takzvanou digitální daní Taťána le Moigne připomíná, že Google jako globální společnost platí daně v souladu s platnými mezinárodními zákony, které určuje OECD. A v době, kdy byla tato pravidla nastavována, se zdálo nejlogičtější platit daně v místě, kde produkt vzniká – v tomto případě v USA.

Čtěte také

„Internet se ale vyvíjí kosmickou rychlostí. My s OECD diskutujeme a podporujeme změnu daňových zákonů tak, aby se daně platily spravedlivějším způsobem. Tedy i tam, kde se produkt spotřebovává.“

Le Moigne vysvětluje, že i když by pro nadnárodní společnost bylo výhodnější, aby se Evropa dohodla na jednotné dani, staví se k diskuzi s jednotlivými státy otevřeně.

Internetová planeta

Na otázku, jestli se těší na chvíli, kdy bude na internetu celý svět, odpovídá Taťána le Moigne váhavě: „Doufám, že v té době bude digitální gramotnost na výrazně vyšší úrovni.“

Společnost by prý v tomto směru mohla lépe spolupracovat. Zapojit by se měly jak samotné technologické společnosti, tak vzdělávací instituce nebo zákonodárci.

Jsme bývalá – a věřím, že i budoucí – průmyslová velmoc. Češi jsou například celosvětově excelentní v e-commerce službách.
Taťána le Moigne

„Domnívám se, že v mladém technologickém byznysu jsme výrazně napřed. V tradičním byznysu, jeho digitalizaci a přizpůsobování jsme pomalejší,“ hodnotí situaci v Česku a dodává: „Myslím si, že stát by měl v tomto směru dělat výrazně víc.“

Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s Taťánou le Moigne. Řeč přišla třeba na směrnici Evropské unie, fungování vyhledávače nebo zodpovědnost rodičů za chování dětí na internetu.

Související