V mladém technologickém byznysu jsme výrazně napřed, říká šéfka českého Googlu Taťána le Moigne
Ve vrcholném IT byznysu se Taťána le Moigne pohybuje už dvě dekády. Posledních 13 let stojí v čele české pobočky Google, k níž si přibrala ještě slovenský, rumunský a maďarský region. Přestože Češi mají na poli technologií velký potenciál, stát by se podle ní měl víc snažit.
Zdanění internetových gigantů
V souvislosti s takzvanou digitální daní Taťána le Moigne připomíná, že Google jako globální společnost platí daně v souladu s platnými mezinárodními zákony, které určuje OECD. A v době, kdy byla tato pravidla nastavována, se zdálo nejlogičtější platit daně v místě, kde produkt vzniká – v tomto případě v USA.
Čtěte také
„Internet se ale vyvíjí kosmickou rychlostí. My s OECD diskutujeme a podporujeme změnu daňových zákonů tak, aby se daně platily spravedlivějším způsobem. Tedy i tam, kde se produkt spotřebovává.“
Le Moigne vysvětluje, že i když by pro nadnárodní společnost bylo výhodnější, aby se Evropa dohodla na jednotné dani, staví se k diskuzi s jednotlivými státy otevřeně.
Internetová planeta
Na otázku, jestli se těší na chvíli, kdy bude na internetu celý svět, odpovídá Taťána le Moigne váhavě: „Doufám, že v té době bude digitální gramotnost na výrazně vyšší úrovni.“
Společnost by prý v tomto směru mohla lépe spolupracovat. Zapojit by se měly jak samotné technologické společnosti, tak vzdělávací instituce nebo zákonodárci.
Jsme bývalá – a věřím, že i budoucí – průmyslová velmoc. Češi jsou například celosvětově excelentní v e-commerce službách.
Taťána le Moigne
„Domnívám se, že v mladém technologickém byznysu jsme výrazně napřed. V tradičním byznysu, jeho digitalizaci a přizpůsobování jsme pomalejší,“ hodnotí situaci v Česku a dodává: „Myslím si, že stát by měl v tomto směru dělat výrazně víc.“
Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s Taťánou le Moigne. Řeč přišla třeba na směrnici Evropské unie, fungování vyhledávače nebo zodpovědnost rodičů za chování dětí na internetu.
Související
-
Babiš jako ministr financí a poté premiér je symbolem rozvratu doby, soudí podnikatel Dobrovský
Podnikatel, novinář a filantrop Jan Dobrovský mimo jiné podporuje obecně prospěšnou společnost dokumentující vzpomínky pamětníků 20. století Post Bellum.
-
Havel by dnes v přímé volbě nepostoupil ani do druhého kola, myslí si hudebník Michal Prokop
Hudebník a bývalý politik Michal Prokop se ke své politické minulosti hrdě hlásí a nesouhlasí s tím, že 90. léta jsou nejhorším obdobím naší historie.
-
Měl by se změnit samotný duch ministerstva kultury. Chybí tam zájem o kulturu, míní šéf DOXu Válka
Společně s partnery stál za vznikem galerie DOX, které aktuálně šéfuje. Původně přitom na stejném místě plánoval vystavět byty. Hostem Osobnosti Plus je Leoš Válka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka