Babiš jako ministr financí a poté premiér je symbolem rozvratu doby, soudí podnikatel Dobrovský
Podnikatel, novinář a filantrop Jan Dobrovský mimo jiné podporuje obecně prospěšnou společnost dokumentující vzpomínky pamětníků 20. století Post Bellum. Ty můžete slyšet každou neděli v pořadu Příběhy 20. století. Jako syn významného disidenta byl i Dobrovský v době totality prezekvován ze strany StB.
Host Osobnosti Plus vzpomíná, jak s ním o zkušenostech po převratu v roce 1989 mluvil jeho přidělený referent. Dobrovský měl ale tehdy pocit, že je třeba odpouštět...
„Jsem jeden z těch troubů, kteří chodili po vysokých školách a říkali, že musíme udělat tlustou čáru za minulostí. Dnes mám z toho výčitky, protože kdyby se dal prostor spravedlnosti a byly by potrestány skutečné zločiny, byl by to příklad toho, že takové věci se nedělají.“
Čtěte také
Obchodník, ne politik
V souvislosti se současným politickým děním hodnotí také hlavu vlády. „Myslím si, že Andrej Babiš je člověk, který si o světě kolem sebe nic nemyslí. Je to prostě obchodník a jeho politický přesah je nulový. Tudíž jsem byl v počátcích naplněn obavami, co přinese jeho politická aktivita. Fakt, že se posléze stal ministrem financí a premiérem, je jen symbolem rozvratu doby.“
Dobrovský zmiňuje, že uvažoval o vstupu do politiky, ovšem ne v dnešní době, kdy v takové funkci může být, jak říká, každý. „Podívejte se, kdo dneska dělá politiku, kdo je voliči přijímán. Takovým bych já asi nemohl být,“ poznamenává.
Nemoderovaná společnost
Podle novináře a filantropa se společnost obecně zbavila argumentů.
„Nelze potom vést diskuzi. A společnost bez diskuze je společnost nemoderovaná. Dříve moderovali společnost média a politici, teď ji moderuje internet. Anonymní přispěvatelé se svými, často velmi stupidními, pocity, které vydávají za názor. Je to řeka, kterou nejde zastavit a jednou budeme vzpomínat na dobu, kdy jsme to neměli,“ myslí si.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím pondělním hostem. Jan Dobrovský bude hovořit mimo jiné o svém otci, novináři Luboši Dobrovském, o podílu na činnosti organizace Post Bellum a jejích politických pamětnících.
Související
-
Host: Jan Dobrovský, podnikatel, filantrop a fotograf
Nejen o jeho knize černobílých fotografií, ve které zachytil život romských rodin v severních Čechách. Moderuje Vladimír Kroc
-
Ladislav Jakl: Babiš a jeho hnutí nemá žádnou politiku ani program, jen své zájmy
„Lékař mi předpověděl ještě 6 týdnů bolestí,“ říká stávající člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ladislav Jakl, který byl v nedávné době dvakrát napaden.
-
Profesor Petříček: Premiér Babiš nedbá na svou vlastní důstojnost. Stejně jako pan prezident
Filozof Miroslav Petříček patří mezi žáky Jana Patočky. Společnost už v době totality, ale i tu porevoluční, akademickou, provokoval svým volnomyšlenkářským vzhledem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.