Babiš jako ministr financí a poté premiér je symbolem rozvratu doby, soudí podnikatel Dobrovský

19. srpen 2019

Podnikatel, novinář a filantrop Jan Dobrovský mimo jiné podporuje obecně prospěšnou společnost dokumentující vzpomínky pamětníků 20. století Post Bellum. Ty můžete slyšet každou neděli v pořadu Příběhy 20. století. Jako syn významného disidenta byl i Dobrovský v době totality prezekvován ze strany StB.

Host Osobnosti Plus vzpomíná, jak s ním o zkušenostech po převratu v roce 1989 mluvil jeho přidělený referent. Dobrovský měl ale tehdy pocit, že je třeba odpouštět...

„Jsem jeden z těch troubů, kteří chodili po vysokých školách a říkali, že musíme udělat tlustou čáru za minulostí. Dnes mám z toho výčitky, protože kdyby se dal prostor spravedlnosti a byly by potrestány skutečné zločiny, byl by to příklad toho, že takové věci se nedělají.“

Čtěte také

Obchodník, ne politik

V souvislosti se současným politickým děním hodnotí také hlavu vlády. „Myslím si, že Andrej Babiš je člověk, který si o světě kolem sebe nic nemyslí. Je to prostě obchodník a jeho politický přesah je nulový. Tudíž jsem byl v počátcích naplněn obavami, co přinese jeho politická aktivita. Fakt, že se posléze stal ministrem financí a premiérem, je jen symbolem rozvratu doby.“ 

Dobrovský zmiňuje, že uvažoval o vstupu do politiky, ovšem ne v dnešní době, kdy v takové funkci může být, jak říká, každý. „Podívejte se, kdo dneska dělá politiku, kdo je voliči přijímán. Takovým bych já asi nemohl být,“ poznamenává.

Nemoderovaná společnost

Podle novináře a filantropa se společnost obecně zbavila argumentů.

„Nelze potom vést diskuzi. A společnost bez diskuze je společnost nemoderovaná. Dříve moderovali společnost média a politici, teď ji moderuje internet. Anonymní přispěvatelé se svými, často velmi stupidními, pocity, které vydávají za názor. Je to řeka, kterou nejde zastavit a jednou budeme vzpomínat na dobu, kdy jsme to neměli,“ myslí si.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím pondělním hostem. Jan Dobrovský bude hovořit mimo jiné o svém otci, novináři Luboši Dobrovském, o podílu na činnosti organizace Post Bellum a jejích politických pamětnících.

autoři: Barbora Tachecí , Kateřina Tesařová

Související