Miroslav Petříček: Premiér Andrej Babiš nedbá na svou vlastní důstojnost. Stejně jako pan prezident
Filozof a překladatel Miroslav Petříček patří mezi žáky Jana Patočky. Společnost už v době totality, ale i tu porevoluční, akademickou, provokoval svým volnomyšlenkářským vzhledem.
HLASUJTE: Může čtvrtmilionová demonstrace změnit politickou situaci v zemi?
V neděli se konala největší tuzemská demonstrace od roku 1989. Přišlo na ni podle organizátorů přes 250 tisíc lidí
S ohledem na nedělní demonstraci na Letné, které se zúčastnilo podle organizátorů více než 250 tisíc lidí, se zastává práva na pořádání takových akcí. Negativní reakce, včetně těch ze strany představitelů státu, které míří proti takto angažovaným lidem, nazývá mozaikou strašlivé demagogie.
„Na demonstracích není nic, co by bylo odsouzeníhodné. Naopak. Je to reakce, která přichází, když už si hodně lidí řekne, že to už takhle dál nejde. Je to duch, který patří ke každé svobodné společnosti. Kdyby zmizel, společnost nebude svobodná,“ vysvětluje.
Volení pohrdači voličů
„Ti, kdo jsou zvoleni, de facto pohrdají těmi, kdo je volili. Jsou to lidé, kteří jsou inteligentní a moc dobře vědí, jakými prostředky přesvědčili voliče, aby zvolili právě je. Myslím, že musí mít až téměř legraci z faktu, jak málo stačí, aby se někdo stal třeba premiérem nebo prezidentem,“ myslí si filozof.
„Z toho, jakým způsobem se k demonstraci pan premiér staví, vyplývá, že nejenže nemá vůbec představu o tom, co je slušné v normální společnosti, ale vlastně už ani nedbá na svou vlastní důstojnost. Stejně jako pan prezident.“
Přitakávání a nenaslouchání
Jedním ze zásadních poslání profesora filozofie na Univerzitě Karlově jsou diskuze a rozpravy. Ne s každým typem člověka jsou ale rozhovory příjemné.
Marek Epstein: Nemám rád, když někdo kafrá a pak mi řekne, že nejde volit
Televizi doma stále nemá, ale na filmy se scenárista Marek Epstein dívá často. Přestože napsal jeden román, za spisovatele se stále nepovažuje. Režisérka Agnieszka Holland podle jeho scénáře právě natáčí film Šarlatán. A i když cítí, že by to bylo správné, doufá, že se nezapojí do politiky.
„Nebaví mě bavit se s člověkem, který mi stále jen přitakává. Na druhém místě mě nebaví diskutovat s někým, kdo si stále jen mele to své a neposlouchá, co říkám. Nemyslím si, že říkám něco důležitého, zajímavého nebo podstatného. Ale přece jen by mě měl ten druhý poslouchat a měl by mi to říct. Měl by mně například říct, že už blbnu,“ dodává s velkým nadhledem Miroslav Petříček.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím pondělním hostem. Ptát se ho bude také na jeho vizáž, životní styl a přístup ‚vlezte mně na záda‘. Hovořit spolu budou o přístupu k pohlaví a komunikaci a výchově dětí v tomto kontextu.
Související
-
Lidé přišli na Letnou i s vědomím toho, že demonstrace nebude mít dopad, míní komentátor Hartman
Podle Petra Hartmana se premiér cynicky zaměřil na seniory, kterým zvyšuje důchody. Ti se obávají, že opoziční strany by je o peníze připravily, a podpora ANO tak neklesá.
-
Miroslav Petříček: I filosof je svědek, který odpovídá na věci, jež ho rozčilují
Má filosofie v době post-moderní krize ještě co říct? Je filosofie něco jako umění tvořit pojmy? S českým filozofem Miroslavem Petříčkem hovoří Petr Fischer.
-
Vadí mně hloupost ostentativního lhaní, jakým je prezidentova...
„Hrozně mně vadí lež. Zejména taková, která dává najevo, že se nic neděje. Lež je nebezpečná společensky tím, že podrývá možnost řeči. Každá oznamovací věta se mus...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.