V absolutním nedostatku ochranných pomůcek ve zdravotnictví vidím flagrantní porušení funkce státu, říká šéf asociace nemocnic Solich

17. březen 2020

Zdravotní pomůcky a ochranné prostředky chybí v celé České republice. Stav dopadá nejen na lékaře a další zdravotnický personál, ale i na lékárníky, kteří přesto denně obslouží až stovky lidí.

„Situace v lékárnách je v tuto chvíli kritická, nemáme prakticky žádné ochranné prostředky. Čeští lékárníci tak pracují jen za obrovského osobního nasazení a ohromného rizika,“ říká ve vysílání Českého rozhlasu Plus prezident České lékarnické komory Aleš Krebs.

Na základě vysoké poptávky a zvyšující se ceny respirátorů stát zakázal prodej respirátorů nejvyšší třídy FFP3.

„Zároveň byla zavedena cenová regulace, takže jsme neměli možnost i z toho, co bylo už předjednáno, respirátory nakoupit. Takže teď je nemůžeme sehnat žádnou legální cestou kromě legálních závozů od státu.“

Respirátory nedostali ani kolegové v těch nejpostiženějších oblastech jako Uničov nebo Litovel. Ani tam lékárníci nemají žádné respirátory a ochranné pomůcky. Tady už nasazují vlastní zdraví, někteří i život.
Aleš Krebs

Žádnou oficiální informaci o tom, kdy a v jakém množství respirátory dorazí, lékárníci nemají. „Kolegové si zajišťují také další ochranné pomůcky jako brýle, protože virus se může dostat do těla i dalšími sliznicemi, takže je třeba se chránit komplexně.“

„Snažíme se aspoň stanovovat pravidla, jako je vstup do lékáren po jednom. Tady musím poděkovat všem pacientům, kteří se skutečně chovají velmi slušně, dbají pokynů lékárníků, čímž chrání nejen je, ale i sebe,“ upozorňuje Aleš Krebs.

Kritický nedostatek v nemocnicích

Nařízení ministerstva zdravotnictví o omezení provozu nemocnic pomáhá nejen věnovat veškerou péči nemocným chorobou COVID-19, ale omezuje i možnosti šíření viru v čekárnách a dalších prostorách.

Čtěte také

„Všechny nemocnice v republice do odvolání ošetřují pouze akutní případy, plánovaná vyšetření jsou možná, ale pouze po telefonické konzultaci s lékařem,“ potvrzuje předseda Asociace českých a moravských nemocnic a ředitel nemocnice s poliklinikou v Hranicích Eduard Solich.

Jinak je ale péče poskytována jen v případech, kdy je ohrožen život. „Je to na zvážení odborných lékařů lůžkových oddělení a nemocničních ambulancí.“

V této situaci ale podle mých informací fungují jen nemocnice, zatímco praktičtí lékaři ordinují po telefonu. Všichni pacienti tak přicházejí do nemocnic, protože se zastavila primární péče. A hlavním důvodem je absolutní nedostatek ochranných pomůcek pro zdravotnické pracovníky. V tom vidím flagrantní porušení funkce státu.
Eduard Solich

Ředitel se souhlasí s prezidentem lékarnické komory Krebsem. „Nemocnice zatím nezastavily svůj provoz, ale pokud stát nebude konat a nebudou ochranné pomůcky, tak dojde ke kolapsu i ústavního zdravotnictví a tím pádem k ohrožení občanů této republiky.“

„Směřuji na poradu k panu ministrovi a řešení této situace budeme opravdu urgentně vyžadovat,“ shrnuje Eduard Solich.

Spustit audio

Související