Už Masaryk zdůrazňoval, že svět se na muže a ženy nedělí, ale skládá se z nich, říká bohemistka Jana Renner

26. duben 2020

Bohemistka Jana Renner je autorkou knihy o ženách nejen pro ženy „První – statečné – jedinečné“. K tématu ji prý přivedl šestiletý syn.

„Je to knížka o ženách, které se mnohdy rozhodovaly pro cestu, o které věděly, že nebude úplně snadná. Šly do rizik, zabývaly se činnostmi, o kterých mnohdy předem věděly, že jim přinesou nějaké nesnáze a budou muset překonávat překážky,“ popisuje Jana Renner.

K tématu inspirativních žen ji přivedly děti. Konkrétně šestiletý syn, který prý přišel s dotazem, proč by jeho sestry nemohly v životě dělat totéž, co on.

První - statečné - jedinečné, autor: Jana Renner

Mateřství podle Renner život ženy a její postavení ve společnosti ovlivňovalo a stále ovlivňuje. Nevidí ale jako problém, když se matka kromě péče o rodinu věnuje i něčemu jinému. „Pro děti to naopak může být velkou inspirací,“ dodává.

V životech protagonistek knihy se často objevovala výrazná role muže coby opory, upozorňuje autorka. „Ať už to byl otec, dědeček, bratr nebo životní partner…“ vyjmenovává.

V tomto kontextu připomíná třeba otce Alice Masarykové, Tomáše Garrigue Masaryka, který zdůrazňoval, že svět se nedělí na muže a ženy, ale svět se z mužů a žen skládá.

Poslechněte si celý rozhovor Vladimíra Kroce s Janou Renner.

autoři: Vladimír Kroc , marz
Spustit audio

Související