ÚSTR už neplní své zákonné poslání. Místo toho tam studují ptákoviny, kritizuje bývalý šéf Žáček (ODS). Exčlen rady Uhl to důrazně popírá
Zakladatelé Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ale i nezávislí experti kritizují stav, ve kterém se instituce dlouhodobě nachází. Podle Michala Uhla je v top kondici, podle bývalého ředitele Pavla Žáčka tam čile kvete Uhlův aktivismus.
Čtěte také
„Instituce, která vznikla před deseti lety, byla v roce 2013 naším zásahem zachráněna. Vyměnili jsme ředitele a přehodili výhybku z aktivisticko-politické instituce do vědecko-vzdělávací. Ústav je v nejlepší kondici za celou dobu své existence,“ tvrdí v pořadu Pro a proti bývalý člen rady a sociolog Michal Uhl.
Podle něj ústav disponuje dostatečně kvalitním vědeckým personálem. „Máme docenty... i řadu doktorů a doktorandů... Instituce je teď primárně postavena na nejvyšším vysokoškolském stupni, kde se realizuje věda.“
Instituce vznikla s důrazem na to pochopit mechanismy nesvobody... A tímto směrem jsme se vydali místo toho, abychom hledali v archivu skandály a kompro... Byly kauzy, kdy se vytahovaly věci z archivu na politiky... A to, že se instituce věnovala politickým kauzám, byla pravda.
Michal Uhl
Počet publikací, buď ve spolupráci s Ústavem pro soudobé dějiny nebo s prestižními nakladatelstvími, objektivně stoupá. „Ukazuje to na lepší propojení instituce s vědeckým světem. Ústav je braný jako prestižní vědecká instituce, a ne jako něco, co je vytvořeno na politickou zakázku.“
„Chtěli jsme, aby v ústavu vládla pluralita, takže jsou tam lidé nezařaditelní i ti, kteří se otevřeně hlásí k levici nebo pravici. To umožňuje vést debatu o historii z různých perspektiv,“ ujišťuje Michal Uhl.
Ústav ztratil postavení i důvod existence
„V ústavu se neplní zákony, až příliš často se mění personál. Až 80 % vedení bylo vyhozeno z politických důvodů. Tento aktivismus tam zavedl právě kolega Uhl a jeho rada,“ oponuje první ředitel ÚSTR a poslanec ODS Pavel Žáček.
Čtěte také
Instituce prý ztratila své postavení a vlastně i důvod, proč byla zřizována. „Je možno kritizovat vedení, což nejsou dovzdělaní lidé. My přišli s novým tématem třetího odboje, otevřeli a odtajnili archivy, začali jsme digitalizovat a publikovat,“ vypočítává.
Poslanec věří, že zvítězila teze, se kterou prý přišel do rady Michal Uhl. „Tedy, že v ÚSTRu musí být levicoví historici, protože ti jediní jsou schopni objektivně přistupovat ke komunismu... Tak posunuli, vytunelovali obsah zákona a dělají v ústavu věci, ke kterým zřízen není.“
To je absolutní nesmysl... Než vznikl ÚSTR a Archiv bezpečnostních složek, byly materiály v rukou ministerstva vnitra a tajných služeb. Z těch, přestože byla jejich podstatná část utajována, unikaly věci na občany i politiky. My jsme to ale dostali pod řádný režim archivního zákona. Takže materiály nedostanete tajnou cestou přes kamaráda, ale když se stanete badatelem ve smyslu zákona.
Pavel Žáček
„Zavřené archivy některým historikům a politické garnituře, nepokrytě zastupované v radě Uhlem a dnes Františkem Bublanem, vyhovovaly... Proto instituci zřízenou zákonem k objektivnímu zkoumání totalitní historie zničili. Dosadili tam lidi, kteří si studují výstavbu panelových domů a další ptákoviny,“ dodává velmi kriticky Pavel Žáček.
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Pro a Proti. Ptal se Tomáš Pavlíček.
Související
-
Dvě politiky paměti, které stojí proti sobě, komentuje vášně okolo pomníku vlasovců historik z ÚST
V pražských Řeporyjích vznikne památník vojáků Ruské osvobozenecké armády neboli vlasovců. Jakou roli měli vlasovci za války? Odpovídá historik z ÚSTR Jaromír Mrňka.
-
Lída Rakušanová: V ÚSTR to vře dál
Soubojem dvou nesmiřitelných táborů byla na Ústavu pro studium totalitních režimů před zvolením Daniela Hermana jeho novým ředitelem otrávená atmosféra tak dokonale...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.