Úspěch Zelené dohody? Záleží na národních politicích, máme podíl na rozhodování, říká expert Braun
V rámci Zelené dohody pro Evropu začínají do Česka proudit obrovské sumy peněz na modernizaci hospodářství nebo na pomoc zranitelným obyvatelům. Přesto je k ní společenská nálada negativní. Co je příčinou? A jak se zkratkovitě nazvaný Green Deal může změnit po červnových evropských volbách? V pořadu Leonardo Plus odpovídá ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Mats Braun.
Změnu ekonomického systému, která je podstatnou součástí Zelené dohody, nelze podle Matse Brauna dělat bez toho, aby se do hloubky komunikovala s občany.
Čtěte také
„Evropská unie nedokáže s občany dobře komunikovat. Není to úplně vina konkrétních lidí v Evropské komisi, je to spíš o nastavení celého systému,“ domnívá se.
„Nic se nerozhoduje bez zapojení členských států. Ale když potřebujeme dělat neoblíbené reformy, tak je samozřejmě snadnější na něco kývnout a potom se vymlouvat, že to chce Brusel. I když je to něco, na čem se všichni dohodli,“ upozorňuje expert.
Podle něj je proto nutné, aby se rozšířilo povědomí o aspektech dohody. Zároveň je nutné vědět, že každý má v reformách slovo. „Nejde jen o to, jestli má někdo možnost dostat nějakou dotaci. Ale spíš, aby byl podíl v rozhodování,“ podotýká.
Volby
Část politiků, kteří nyní kandidují do Evropského parlamentu, slibuje, že Zelenou dohodu nebo některé její části zruší, předělají, opraví. Bude to ale možné?
„Určitě aspekty se opravovat dají,“ přiznává Braun. Změnit cíl Zelené dohody je ale obtížnější.
„Můžeme očekávat, že po volbách bude jistě změna,“ podotýká. A právě ta nebude k zeleným reformám o moc vstřícnější. „Lze předpokládat, že posílí pravicové a krajně pravicové subjekty. Levicové strany a strany zelených budou zase o něco slabší,“ domnívá se.
Čtěte také
Mats se ale ptá: „V případě, že budeme Zelenou dohodu revidovat, tak jaká má být alternativa? Jestli předpokládáme, že klimatická změna existuje a je to problém, tak je nutné mít konstruktivní myšlenky.“
Zelené Česko?
Zelená dohoda se značnou částí dotkne i české ekonomiky. Ta totiž stojí na uhelných regionech či automobilovém průmyslu. Úměrně tomu sem ale poteče velké množství financí. Vedle toho jsou zde také zásoby lithia, což je pro transformaci strategický kov, ale zároveň i kvůli těžbě velmi citlivé téma.
„Česko má velmi specifické aspekty. Ceny energií mají pro chod ekonomiky velký význam. Je otázka do, jaké míry se to při širších strukturálních změnách bere v potaz,“ uvádí expert.
„Je to v rukou národních politiků, jaké dopady bude Zelená dohoda mít. Jisté podmínky a legislativní rámec na evropské úrovni jsou, ale nesmíme zapomenout, že rozhodující je přístup a národní vize,“ uzavírá Mats Braun.
Na jaké potíže naráží soukromý sektor, když se snaží Zelenou dohodu implementovat? Jaká řešení přináší pro protestující zemědělce? A máme dostatečně velký sociálně-klimatický fond? Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu.
Související
-
Czech Organics: Ekologické zemědělství má nižší výnosy. Naším cílem je ho šetrně zintenzivnit
Po návratu ze zahraničí založil Jan Trávníček společnost Czech Organics, která radí zdejším farmářům, jak se lépe starat o svou půdu.
-
Nezájem i strach. Mluvit o klimatické změně znamená výzvu pro žáky i vyučující
V sedmé epizodě se vydáme na dvě školy, která k výuce o klimatické změně přistupují aktivně, a budeme pátrat po tom, jak téma co nejcitlivěji předat nastupující generaci.
-
Vyživovali jsme jen rostliny. Půdní organismy tak hladoví a půda degraduje, říká biolog
Co je to zdravá půda? Jak může odolávat erozi? Dokážou zemědělské dotace zohledňovat péči o ni? V pořadu Leonardo Plus odpovídá půdní biolog Ladislav Miko.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka