Úspěch českých expertů. Družice Slavia budou sledovat meteority v zemské atmosféře

4. září 2021

Česko má třetí Národní kosmický plán, ještě ambicióznější než ty předchozí. Už dnes mají tuzemští experti výborné místo v kosmických aktivitách i výzkumu. Nedávno Evropská kosmická agentura doporučila k realizaci projekt dvojice družic Slavia. Ty se budou dívat shora na pronikání meteoritů do zemské atmosféry, tedy proces hoření, vypařování a celou jejich dráhu letu. „Misi táhnou české subjekty pod vedením společnosti SAB Aerospace,“ říká Ondřej Šváb z ministerstva dopravy.

„Je to unikátní mise, protože zatím takovýto způsob sledování planetek padajících na povrch Země, byť jen velikosti nehtu na palci nebo pěsti, probíhá jen ze zemského povrchu, ale z vesmíru ne,“ vysvětluje výjimečnost projektu Šváb, který na ministerstvu vede Oddělení kosmických technologií a aplikací.

Čtěte také

V tuto chvíli je mise financována částkou 400 tisíc euro s desetiprocentní účastí řešitelského, tedy českého týmu. „Úkolem první fáze je udělat studií a detailněji rozpracovat koncept celé mise a doladit  systémové požadavky.“

„Po dvanácti měsících bude známo detailní rozpracování a rozpočet. Tehdy proběhne druhé kolo hodnocení, které pošle misi Slavia k realizaci,“ dodává Šváb. 

Tento projekt bude nepochybně demonstrací českých schopností. „Protože připravit celou misi s dvěma družicemi, které spolupracují, není věc, kterou by uměl každý stát na svět. A zase nás to posune trochu výš v tom výběrovém klubu zemí, které umí postavit svůj vlastní satelit.“ 

Jde také o demonstraci technologií a spolupráce akademické a průmyslové sféry. „Protože byť konsorcium vede společnost SAB Aerospace, tak velkou roli v něm má Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie cěd. I to je něco, co bychom chtěli podpořit vytvořením výzvy na misi obdobného charakteru,“ předestírá další plány Česka v dobývání vesmíru Ondřej Šváb.

Poslechněte si celé Studio Leonardo.

autoři: Eva Kézrová , oci
Spustit audio