Úsměv je dárek, který dáváte druhému a navíc vás nic nestojí, cituje cestovatelka Huclová Maročany
Cestovatelku a průvodkyni Terezu Huclovou Maroko okouzlilo a tvrdí, že za dobu, co monarchii poznává, se nesmírně změnilo. „Je vidět dynamický vývoj, což mne tam opravdu baví. Hlavně se hodně proměnila mladá generace – jejich rodiče jsou ale stále dost konzervativně nastaveni a žijí tradičně. Ale mladí jsou na sítích stále víc propojeni se světem a začínají myslet opravdu moderně,“ říká.
„Mladí chtějí být v životě úspěšní, chtějí něco dokázat a mají i velkou chuť cestovat,“ doplňuje. Navíc nemají ani problém mluvit plynule anglicky.
„Maročani mají obrovský talent na jazyky – možná daný tím, že jejich jazyky jsou náročné, takže jiné chytají rychle do uší. Angličtinu se navíc učí už ve škole. A druhá velká změna Maroka je v infrastruktuře.“
Za krále Mohameda VI. je podle Huclové vidět změna i ve vzdálenějších regionech.
„Když jsem někdy před deseti lety byla poprvé na Vysokém Atlasu, nebyly tam školy a nevedly silnice. To teď už téměř nenajdete. V posledních letech bylo dokončeno mnoho zpevněných cest.“
Podle ústavy je Maroko konstituční demokratickou monarchií, k turistům jsou pak velmi milí. Dokonce se říká, že z nařízení krále. „Spíš bych řekla, že to je v jejich povaze. Jsou to totiž lidé přívětiví i mezi sebou. Když někoho potkáte na ulici, popřejí vám dobrý den, ale ještě se zeptají, jestli se máte dobře – vždy s úsměvem.“
„Maročané jsou přesvědčeni, že úsměv je dárek, který mohou dát druhému člověku – a ani to nic nestojí. Takže se k sobě chovají hezky, což se pak odráží i v komunikaci k cizincům,“ dodává.
Jak se dá pěšky putovat po Sahaře? Poslechněte si celé Hovory Vladimíra Kroce.
Související
-
Láska až na druhý pohled. O životě v Maroku vypráví cestovatelka a průvodkyně Tereza Huclová
O Vánocích-nevánocích v Maroku, ladovské zimě ve Vysokém Atlasu, bloudění ve Fesu a o svém poznávání severoafrické země vypráví cestovatelka a průvodkyně Tereza Huclová.