Upřímně, kampaň obou táborů byla příšerná, říká Benjamin Tallis z Ústavu mezinárodních vztahů

23. červen 2016

Britové dnes v referendu rozhodují o tom, jestli budou nadále členy Evropské unie, nebo z ní vystoupí. K hlasování se zaregistrovalo rekordních 46 milionů voličů a stále se očekává vlemi těsný výsledek. Michael Rozsypal v rozhovoru s analytikem Ústavu mezinárodních vztahů, Britem žijícím v Česku Benjaminem Tallisem.

„Situace se v poslední době hodně vyostřila, což samozřejmě vyvrcholilo tragickou smrtí poslankyně Jo Coxové minulý týden. I když to samozřejmě nebyl nutně přímý důsledek kampaně, došlo k tomu v atmosféře, kterou kampaň vyvolala. Ve velmi napjaté atmosféře plné nenávisti, vzájemného nepřátelství. Upřímně, kampaň obou táborů byla příšerná,“ říká Benjamin Tallis v rozhovoru s Michaelem Rozsypalem.


Myslím si, že kampaň za odchod příliš zveličovala výhody, které by Spojené království mohlo získat svým odchodem z Evropské unie, a naopak zlehčovala náklady, které by s tím byly spojené. Benjamin Tallis

Jak dále uvádí, jedná se podle něj o odporný populismus a tu nejhorší politiku strachu. „Kampaň za odchod, se zaměřila hlavně na protimigrantské nálady, které se týkají i migrantů z České republiky nebo Polska a dalších zemí ve střední a východní Evropě. Ti všichni se stali terčem něčeho, co můžeme nazvat rasismem. Kampaň útočila i na další migranty, šířila lži o tom, co se stane po brexitu nebo mýtus, že Spojené království může získat zpět naprostou nezávislost a těžit ze své velkolepé historie. A jediné, čím se někdo snažil oponovat, byly bezkrevné a nezajímavé ekonomické důvody.“

Může tón kampaní odradit lidi od toho, aby šli volit?

„To je zajímavé. Myslím si, že lidé se rozhodují na základě svých emocí, což často může vést k vyšší volební účasti než v případě voleb, u nichž lidé volí čistě rozumem. Podobné to bylo i v případě skotského referenda. Tam jsme také zaznamenali náhlý nárůst volební účasti, když byli lidé emocionálně angažovaní. Nejsem si tedy jistý, že se teď budou voliči držet stranou, protože už jsou z kampaně otrávení.“

Nebyla chyba, že kampaně nenabídly konkrétní scénáře?

„Myslím si, že obě strany hrají stylem všechno, nebo nic. Je to ten druh politiky, který říká, že není žádná alternativa, což, jak víme, je politika braní rukojmích – a to není rozumný nebo dospělý přístup.“

Jaký výsledek předpokládáte?

„Předpovědi jsou obtížné, zejména když jde o budoucnost. Cítím se ale o trošku jistěji než před týdnem. Myslím, že to bude hodně těsné. A vše, co k tomu můžu říct je, že doufám, že si britští voliči vyberou setrvání v Evropské unii s možností stanout pak v čele hnutí za její reformu.“

Přehrát celý rozhovor

Spustit audio