Únor 1992: Zřejmě přelomový měsíc

2. únor 2021

Federální shromáždění je tou dobou efektivně blokováno poměrně malou skupinou slovenských poslanců. Ústavní změny nutné ke zvolení prezidenta proto nemohly být přijaty.

Připravil: Pavel Hlavatý
Premiéra: 17. 2. 2017

O rozdělení Československa se v únoru 1992 začínalo mluvit stále otevřeněji. Je o něm slyšet v projevech politiků, komentářích novinářů i mezi běžnými lidmi. Probírá se i to, co nastane, když v červnových volbách na Slovensku zvítězí politické subjekty, které v té či oné podobě nepodpoří další existenci společného státu.

Zablokovat parlament? Hračka

Blokovat tehdejší Federální shromáždění bylo přitom poměrně jednoduché. 300členný sbor se skládal ze dvou sněmoven: Sněmovny lidu, kam byli poslanci voleni podle počtu obyvatel, a Sněmovny národů, kde měly obě republiky po 75 poslancích.

Čtěte také

A protože zde poslanci jedné republiky nesměli přehlasovat poslance republiky druhé, stačilo 38 hlasů v jedné z částí Sněmovny národů k zablokování celého parlamentu. K tomuto dobovému jevu jsme vybrali ukázky ze dvou publicistických komentářů – jednoho českého a jednoho slovenského.

Společenská situace byla už natolik napjatá, že o nutnosti nenásilného rozchodu, včetně konkrétních bodů, hovořil při besedě s pražskými občany i slovenský expremiér a předseda Hnutí za demokratické Slovensko Vladimír Mečiar. Ten byl – jak se později ukázalo správně – vnímán jako sofistikovaný zastánce samostatného Slovenska a možný příští vítěz slovenských voleb. Klíčovou pasáž z jeho besedy přinášíme.

Prahou hýbala slovenská otázka

Prahou tehdy opravdu velmi rezonovala slovenská otázka. V kostele svatého Vojtěcha se konala beseda pod názvem Češi a Slováci – co je spojuje a rozděluje. Zúčastnila se jí řada pozoruhodných osobností, mimo jiné také místopředseda Světového kongresu Slováků Jozef Šramek. Ukázku z jeho vystoupení jsme vybrali z odvysílaného rozhlasového sestřihu besedy.

Čtěte také

Pro odlehčení jsme zvolili ukázku z humoristického popisu jednání Slovenské národní rady z pera kritického slovenského novináře. Další důležitou událostí měsíce bylo uzavření československo-německé smlouvy, vybrali jsme proto úryvek z komentáře kritického k naší tehdejší diplomacii.

Dominující slovenské téma jsme doplnili ještě ukázkami ilustrujícími odlišně se vyvíjející společenské klima na Slovensku a v historických zemích: z reportáže z léčebny drogově závislých, besedy o aktuálním stavu české žurnalistiky a z regionální protikomunistické demonstrace v Plzni.

Celý pořad najdete v audiozáznamu.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související