Umění je širokospektrální a hlavně by lidi mělo spojovat, myslí si nový ředitel galerie v Liberci a japanolog Suchomel
Historik umění a uznávaný japanolog Filip Suchomel je od března novým ředitelem Oblastní galerie Liberec. „Přiznám se, že když jsem loni byl rok v Japonsku, říkal jsem si, že by to chtělo nějakou větší změnu, nový impulz pro další život. Předtím jsem byl na UMPRUMu osm let a pak šest na AMU a vždy jsem chtěl zkusit ještě i práci s živým uměním,“ popisuje. Konkurz na ředitele galerie v Liberci mu tak přišel zajímavý.
„Trochu i proto, že situace v galerii, jak jsem ji měl z doslechu, nebyla úplně růžová a chtělo instituci nově nakopnout, jestli to takto můžu říct,“ doplňuje.
Čtěte také
K Japonsku se ale chce tu a tam vrátit. „Umění je širokospektrální a vůbec nejde o to, jestli je člověk ve své odborné činnosti zaměřený na Japonsko, Čínu, Vietnam, Francii, Ameriku nebo Českou republiku. Umění je to, co by mělo lidi spojovat.“
„A já si říkám, že naše oblastní galerie je v části severních Čech, která hraničí s Polskem a s Německem, ale rád bych ji viděl víc rozkročenou. Chtěl bych sem čas od času dostat i takové pohledy, které přivedou i umění asijské do této naší výspy,“ naznačuje.
„V mezinárodní linii to určitě necítím jako úzce zaměřenou oblast pouze na náš příhraniční region, ale i na širší oblast Evropy. A pokud se nám povede čas od času zatoulat i přes oceán, budu jen rád,“ dodává.
Víc najdete v audiozáznamu pořadu Hovory Lucie Vopálenské. O Filipu Suchomelovi se třeba dozvíte, jak před lety dostal do metropole zcela unikátní sbírku japonských tušových maleb Zenga, kterou se teď pyšní Národní galerie Praha.
Související
-
Čína vs. Tchaj-wan? Zatím jde o přetahování, říká japanolog
„Domnívám se, že nebezpečí otevřeného konfliktu bezprostředně nehrozí,“ říká japanolog Jan Sýkora.
-
Setkání s Japonskem pro mě bylo rozhodující. Žít bych tam ale nemohl, říká japonolog Martin Vačkář
„Lidé se mě pořád ptali, jaké je Japonsko, a já, než abych o tom poučeně přednášel, jsem se rozhodl napsat knihu,“ říká v Blízkých setkáních japanalog Martin Vačkář.
-
Mluvit japonsky je celkem snadné, ale písmo – to je bolest, přiznává japanolog Mikeš
Pozvání do Apetýtu přijal japanolog Marek Mikeš. V současné době učí studenty na univerzitě japonštinu, zabývá se i dějinami japonské zábavy nebo historií literatury.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.