Čína vs. Tchaj-wan? Zatím jde o přetahování. Všichni vědí, co by se stalo, kdyby jen jednomu povolily nervy, říká japanolog Sýkora
„Domnívám se, že nebezpečí otevřeného konfliktu bezprostředně nehrozí,“ komentuje japanolog Jan Sýkora čínské vojenské manévry kolem Tchaj-wanu a nedávné prohlášení KLDR za jadernou mocnost, která nebude vyjednávat o odzbrojení. Sýkora zároveň upozorňuje, že není bezpečnostním analytikem a napětí musíme chápat v kontextu dalších událostí, což byla návštěva nejvyšších amerických politiků na Tchaj-wanu. To prý Číňané nemohli nechat jen tak.
„Je to jako když se skupina kluků na písku přetahuje, kdo je větší kabrňák. A samozřejmě to byl i trochu truc ze strany Spojených států amerických, jak ukázat, že jsou soběstační, samostatní a mohou si dělat, co chtějí. Takže jde o demonstrativní vzájemné přetahování, kdy si všichni uvědomují, co by nastalo, kdyby jedné ze stran povolily nervy.“
Čína chce udržovat trvalé napětí. Ale nemyslím, že by to překročilo kritickou hranici.
Jan Sýkora
Kdyby došlo k otevřenému konfliktu, tak by to podle japanologa znamenalo obrovskou nestabilitu celého regionu, ve kterém se koncentruje největší část světové ekonomiky, světové dopravy nebo výzkumu, což by mělo dopad na celý svět.
Čtěte také
„Zejména Čína si ale uvědomuje zranitelnost rovnováhy v indo-pacifickém bazénu. I když se podíváte na postoj Číny ke konfliktu na Ukrajině, kdy vyzývá obě dvě strany k dohodě, rozvážnosti a uklidnění situace, tak pokud by došlo k destabilizaci subregionu východní Asie nebo celého Pacifiku, tak by to byla především Čína, která by pocítila negativní dopady na svou ekonomiku.“
Číňané jen hrozí
„A je to Čína, která tam ale chce udržovat trvalé napětí. Zároveň se nedomnívám, že by to překročilo kritickou hranici a vyústilo v nějaký skutečně velký otevřený konflikt, kdy by proti sobě stáli hlavní aktéři,“ zdůrazňuje Sýkora.
Zvýšený tlak Číny na Tchaj-wan znamená ale i zapojení Japonska, které má na svém území americké základny.
Čtěte také
„To je jeden z důvodů, proč tvrdím, že je otevřený konflikt velice nepravděpodobný. Protože Japonsko sice má ve srovnání s Čínou jen pětinový objem zbrojního potenciálu, na druhou stranu za ním stojí obrovská váha Spojených států. Takže se nedomnívám, že by si Čína troufla na otevřený konflikt.“
KLDR?
„A když se podíváme na aktivity Severní Koreje, která se prohlásila za jadernou mocnost, tak Japonsko má trvalé problémy s tím, že jejich balistické rakety prolétávají buď v těsné blízkosti, nebo v severních oblastech Japonska – a opět si myslím, že je to demonstrace síly a snaha získat ekonomické výhody a podporu.“
Pokud by KLDR opravdu začala ,vystrkovat růžky‘, tak by se ji Čína a Rusko zřejmě snažily uklidnit.
Jan Sýkora
„Protože korejský režim v okamžiku, kdy naráží na své zdroje, vždy vyvolá nějaký ,zdánlivý konflikt‘ a očekává, že mu bude – výměnou za zmírnění napětí – poskytnuto uvolnění ekonomických sankcí, nebo naopak dostane nějakou humanitární pomoc.“
Čtěte také
„Pokud by KLDR opravdu začala ,vystrkovat růžky‘, tak by se jí hlavní aktéři – Čína a Rusko – zřejmě snažily uklidnit. Protože se domnívám, že si nikdo, ani Japonsko, nepřeje destabilizaci dokonce i vnitřních poměrů KLDR,“ uzavírá.
Ekonomická krize se dostává už i do Japonska. Proč? „Osobně se domnívám, že jde spíš o nešťastnou souhru celé řady faktorů, které se bohužel protnuly v jednom jediném okamžiku,“ odpovídá Sýkora.
„Hlavním důvodem je energetická nestabilita. Protože diskuse o citlivosti na nedostatek energetických zdrojů se nevede jen v našem evropském prostoru, ale samozřejmě i v Japonsku. Jenže tam po nešťastné události ve Fukušimě v roce 2011 nemají téměř žádné energetické zdroje a země musela částečně ustoupit od jaderné energetiky,“ dodává japanolog.
Celou Osobnost Plus Lucie Vopálenské si poslechněte v audiozáznamu. Dozvíte se, čím je pro něj paleografie a diplomatika, o které jako jeden z mála odborníků přednáší na řadě evropských univerzit.
Související
-
Jan Fingerland: Pelosiová v čínských službách
Pelosiová riskovala nejen zhoršení americko-čínských vztahů v komplikovaném období, ale i potenciální vojenský střet mezi oběma zeměmi, aniž by Tchaj-wanu nějak prospěla.
-
Jakš: Pelosiová zřejmě navštíví Tchaj-wan. Podle chování Číny by to mohlo spustit vojenský konflikt
Tchaj-wan zvýšil vojenskou pohotovost svých jednotek a Čína začala kontrolovat průliv. Ostrov nejspíš navštíví předsedkyně americké sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.