Umělá ledvina i ty druhé
Náhrady ledvin – krevní a peritoneální dialýza. Péče onemocné s Alzheimerovou chorobou. Klinická mikrobiologie VI. – bakterie, které nepotřebují vzduch.
Chronické onemocnění ledvin je velký, i když opomíjený zdravotní problém. Možná opomíjený i proto, že ledviny patří k těm orgánům, které medicína umí nahradit. Prof. Ivan Rychlík vám dnes dopodrobna vysvětlí, jak fungují a nakolik jsou dostupné umělé náhrady funkce ledvin čili dialyzační metody.
Další příspěvek vám představí neradostné téma Alzheimerovy choroby. Lidé v pokročilém stadiu této nemoci jsou prakticky vyloučeni z běžného života a potřebují nepřetržitou péči - a přitom není ani možné ani vhodné, aby leželi v nemocnicích. Péči o lidi s Alzheimerovou chorobou vám přiblíží doc. Iva Holmerová a pečovatelka Zdenka Mitýsková.
Klinická mikrobiologie - to je pojem, se kterým jste se mohli setkávat v rámci seriálu příspěvků Ženšenu. Šestým dílem se seriál uzavře. doc. Pavel Čermák vám na závěr představí jednu mikrobiologickou specialitu - takzvané anaerobní bakterie.
I pro dnešní vydání je připraven výběr zpráv ze zahraničních vědeckých časopisů. Dozvíte se, jestli je duševní práce energeticky náročná - a také možné vysvětlení, proč lidé ve starověku začali mumifikovat své mrtvé.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.