Ukrajina aneb Trhliny mezi soukromou a veřejnou pamětí
Kde lze hledat kořeny ukrajinské státnosti a kdy a jak se začala utvářet moderní Ukrajina? Jakým způsobem se její dějiny proťaly s našimi? A které události novodobé ukrajinské historie patřily k těm nejdůležitějším? V pořadu jsou – alespoň stručně – zmíněna důležitá fakta ze starší ukrajinské historie.
Pozornost je pak věnována pokusům o vyhlášení ukrajinské samostatnosti na konci první světové války a v průběhu následné občanské války na ruském území – některé paralely s dnešní situací jsou velmi pozoruhodné.
Čtěte také
Obsáhlé pasáže pak představují vznik a působení protikomunistické ukrajinské emigrace v nově vzniklém Československu i její přínosy pro naši meziválečnou republiku.
Jednou z hlavních událostí novodobých ukrajinských dějin byly hladomory, ke kterým docházelo v době sovětizace Ukrajiny.
Neméně důležitá je pak reflexe těchto tragických událostí, ke které v období existence totalitního Sovětského svazu docházelo prakticky výlučně mimo veřejný prostor – s výjimkou lidí v exilu.
Stručně je zmíněna i složitá ukrajinská situace v době druhé světové války a těsně před ní, stejně jako nejdůležitější momenty poválečné sovětské éry, brežněvovské stagnace i perestrojky.
Čtěte také
V době rozpadu Sovětského svazu byla ukrajinská nezávislost vyhlášena v roce 1991 a potvrzena referendem. Následující vývoj byl velmi složitý, země měla prakticky od svého vzniku potíže se svým ruským sousedem.
Ten se ovšem v roce 1994 podpisem Budapešťského memoranda stal společně s USA a Velkou Británií garantem ukrajinské bezpečnosti a územní celistvosti. Ukrajina se v rámci tohoto procesu vzdala jaderných zbraní.
Závěr proto přináší plastický popis složité cesty, kterou Ukrajina urazila od novodobého vyhlášení nezávislosti až po začátek roku 2022.
V pořadu zazní ukázky z odborné i memoárové literatury, hovoří historik a filosof Petr Hlaváček, historik David Svoboda, politolog Jan Šír a ukrajinistka Lenka Víchová.
Související
-
K Ivanovi čelem, k Evropě zády nebo k Evropě čelem, k Ivanovi zády. Ukrajina v rozhlasovém vysílání
Krym, Donbas, Charkov, Kyjev... V poslední době o nich rozhlas vysílá denně. My jsme se podívali, co o ukrajinském území na rozhlasových vlnách znělo v minulosti.
-
Generál Macko: Zima nebude přát velkým mechanizovaným operacím. Ukrajina tak bude ve značné výhodě
Rusko údajně začalo ustupovat i z ukrajinského Záporoží. Informace o úspěchu ofenzívy proti ruské armádě hlásí Ukrajina. Co to může znamenat pro další vývoj na frontě?
-
Dorazín: Ukrajinci kontrolní misi v Záporoží moc nevěří. Není prý možné odhalit skutečný stav věcí
Na Ukrajinu do Záporožské elektrárny dorazili inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii a zahájili její kontrolu. Cílem je zjistit možná poškození.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka