Ujistěte nás, že na X efektivně zasahujete proti dezinformacím o konfliktu v Izraeli, vyzvala EU Muska

13. říjen 2023

V poslední době se po sociální síti X, dříve Twitter, šíří obrázky či videa, která mají údajně zobrazovat útok na Izrael. Dost často s konfliktem ale vůbec nesouvisí, jsou z jiné oblasti, nebo dokonce z videoher.

Podle eurokomisaře Thierry Bretona nejedná sociální síť X a její majitel Elon Musk v souladu s evropskými pravidly. Platformy totiž musí jasně uvádět, jaký obsah je na nich povolený a jaký ne. Zároveň musí rychle odstranit nelegální příspěvky a soubory.

Breton na svém profilu zveřejnil otevřený dopis, který byl určený Elonu Muskovi. Dopisem ho vyzývá k rychlému ujištění Evropské komise, že platforma X efektivně zasahuje proti dezinformacím v souladu s evropskými nařízeními.

Čtěte také

Breton je totiž toho názoru, že síť pravidla porušuje a například neodstraňuje zavádějící a zkreslující obsah takovým způsobem, jakým by měla. X by měla být údajně zahlcena dezinformacemi a zkreslujícími informace ze všech platforem nejvíce.

Podle Petra Koubského z Deníku N je nárůst dezinformací na sociální síti X pochopitelný, vzhledem k důležitosti a vypjatosti konfliktu mezi Hamásem a Izraelem. Dezinformace určitě přibydou i na jiných sociálních sítích jako při jiných důležitých a přelomových událostech.

X má podle něj pouze nejvíce ideální prostředí na jejich šíření, přestože žádná metodika ani podklady, ze kterých by vyplývalo, že je dezinformací nejvíce právě na sociální síti X ale nejsou.

„Především celá tahle otázka je vágní. Co v tomhle případě znamená více a co méně? Co znamená na síti? Skoro to na mě dělá dojem, že to lidé posuzují podle vlastního subjektivního dojmu, když se na tu síť podívají. To ale není žádné objektivní a měřitelné hodnocení. Záleží na tom, koho sledujeme a jaký je celý kontext té záležitosti,“ dodává Petr Koubský.

Opožděná elektronizace českého zdravotnictví, americká žaloba na TikTok nebo další satelitní roj, který má lidi připojovat k internetu. To jsou další témata, kterým se v pořadu Online Plus věnují David Slížek a Petr Koubský.

autoři: David Slížek , aste
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.