Twitter může v Evropě skončit. Dopadne na něj tvrdá regulace dezinformací a nelegálního obsahu, varuje eurokomisařka Jourová

12. červen 2023

Vpád umělé inteligence do našich životů se setkal s příznivým přijetím i odmítavým varováním. Regulaci připravuje i Evropská unie, veškerý obsah vytvořený umělou inteligencí by například měl být jasně označen. „Technologický vývoj je rychlejší než právo, proto se s firmami musíme dohodnout, aby do svého počínání zabudovali bezpečnostní zarážky,“ vysvětluje eurokomisařka Věra Jourová (ANO).

„Chci, aby byla zachována práva jednotlivců, v tomto případě právo na informace, aby člověk věděl, že to, co čte nebo vidí, je produktem umělé inteligence. A také svobodu slova, protože v momentě, kdy začneme chránit svobodu slova nebo právo duševního vlastnictví robota, tak tím vlastně zároveň oslabujeme reálného člověka,“ dodává.

Čtěte také

Cílem je, aby umělá inteligence lidem sloužila a nezačala jejich životy posouvat nežádoucím směrem. Jedním z požadavků je, aby existoval konkrétní člověk, který za technologii zodpovídá, kdo ji inovuje a uvádí do života a na trh.

„Musí to být kontrolovatelné, abychom se byli schopni podívat do algoritmů a na konci všeho musí být člověk pro případ, že je nutné to zastavit,“ upozorňuje s tím, že na globálním kodexu pro umělou inteligenci se nyní Unie domlouvá se Spojenými státy.

Spolupráci s technologickými firmami si Jourová zatím pochvaluje. 

Konec Twitteru?

V minulých letech se prý regulace zaměřovala především na ochranu soukromí uživatelů, nyní přichází na řadu zájem o vývoj bezpečných technologií. Na jednání se zástupci technologických firem Jourová podle svých slov zdůrazňovala to, že se Evropa nachází v informační válce s Ruskem.

Čtěte také

„Zaplavují nás dezinformační kampaně, nejsou to žádné s prominutím drby nebo nepěkná slovíčka na internetu. Jde o cílené kampaně, které mají narušit svobodné volby a zmanipulovat lidi. Firmy se v rámci dobrovolné dohody upisují k tomu, že se na tyto věci budou zaměřovat,“ doplňuje.

Například sociální síť Twitter se ale jednání neúčastní a odešla i z dobrovolného kodexu o dezinformacích. „Vzali jsme to na vědomí. Twitter dobře ví, že na něj dopadne tvrdá regulace, co se týče dezinformací a nelegálního obsahu, která má vejít v účinnost letos v srpnu,“ uvádí místopředsedkyně Evropské komise.

Čtěte také

Majitel Twitteru Elon Musk se prý staví za princip svobody slova bez omezení, jak je popsán v americké ústavě, ovšem evropské státy svobodu slova omezují, pokud jde o nelegální obsah, jako je terorismus, popírání holokaustu, schvalování agrese nebo dětská pornografie.

„Nemůžu si pomoct, ale v Evropě máme tak hrůzostrašné zkušenosti z historie s tím, že holokaust začal u slov, že tady prostě ta regulace musí být,“ konstatuje Jourová s tím, že Unie bude dohlížet na to, jak Twitter plní pravidla. „Může to znamenat i konec Twitteru v Evropě,“ připouští.

Zaspala Evropa vývoj umělé inteligence? Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert
Spustit audio

Související