Twitter může v Evropě skončit. Dopadne na něj tvrdá regulace dezinformací a nelegálního obsahu, varuje eurokomisařka Jourová
Vpád umělé inteligence do našich životů se setkal s příznivým přijetím i odmítavým varováním. Regulaci připravuje i Evropská unie, veškerý obsah vytvořený umělou inteligencí by například měl být jasně označen. „Technologický vývoj je rychlejší než právo, proto se s firmami musíme dohodnout, aby do svého počínání zabudovali bezpečnostní zarážky,“ vysvětluje eurokomisařka Věra Jourová (ANO).
„Chci, aby byla zachována práva jednotlivců, v tomto případě právo na informace, aby člověk věděl, že to, co čte nebo vidí, je produktem umělé inteligence. A také svobodu slova, protože v momentě, kdy začneme chránit svobodu slova nebo právo duševního vlastnictví robota, tak tím vlastně zároveň oslabujeme reálného člověka,“ dodává.
Čtěte také
Cílem je, aby umělá inteligence lidem sloužila a nezačala jejich životy posouvat nežádoucím směrem. Jedním z požadavků je, aby existoval konkrétní člověk, který za technologii zodpovídá, kdo ji inovuje a uvádí do života a na trh.
„Musí to být kontrolovatelné, abychom se byli schopni podívat do algoritmů a na konci všeho musí být člověk pro případ, že je nutné to zastavit,“ upozorňuje s tím, že na globálním kodexu pro umělou inteligenci se nyní Unie domlouvá se Spojenými státy.
Spolupráci s technologickými firmami si Jourová zatím pochvaluje.
Konec Twitteru?
V minulých letech se prý regulace zaměřovala především na ochranu soukromí uživatelů, nyní přichází na řadu zájem o vývoj bezpečných technologií. Na jednání se zástupci technologických firem Jourová podle svých slov zdůrazňovala to, že se Evropa nachází v informační válce s Ruskem.
Čtěte také
„Zaplavují nás dezinformační kampaně, nejsou to žádné s prominutím drby nebo nepěkná slovíčka na internetu. Jde o cílené kampaně, které mají narušit svobodné volby a zmanipulovat lidi. Firmy se v rámci dobrovolné dohody upisují k tomu, že se na tyto věci budou zaměřovat,“ doplňuje.
Například sociální síť Twitter se ale jednání neúčastní a odešla i z dobrovolného kodexu o dezinformacích. „Vzali jsme to na vědomí. Twitter dobře ví, že na něj dopadne tvrdá regulace, co se týče dezinformací a nelegálního obsahu, která má vejít v účinnost letos v srpnu,“ uvádí místopředsedkyně Evropské komise.
Čtěte také
Majitel Twitteru Elon Musk se prý staví za princip svobody slova bez omezení, jak je popsán v americké ústavě, ovšem evropské státy svobodu slova omezují, pokud jde o nelegální obsah, jako je terorismus, popírání holokaustu, schvalování agrese nebo dětská pornografie.
„Nemůžu si pomoct, ale v Evropě máme tak hrůzostrašné zkušenosti z historie s tím, že holokaust začal u slov, že tady prostě ta regulace musí být,“ konstatuje Jourová s tím, že Unie bude dohlížet na to, jak Twitter plní pravidla. „Může to znamenat i konec Twitteru v Evropě,“ připouští.
Zaspala Evropa vývoj umělé inteligence? Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
Analytik Vrabel: Mediální obsah generovaný umělou inteligencí musíme zakázat. Jinak jsme v háji
„V posledních týdnech, kdy došlo k explozi ve vývoji umělé inteligence (AI), tak jsme do té mnou zmiňované blízké doby doslova vtrhli,“ říká František Vrabel.
-
Petr Šabata: Jaké nebezpečí hrozí lidstvu od umělé inteligence
Je teď pravděpodobnější, že lidstvo zničí jaderná válka, nebo umělá inteligence? Obě hrozby jsou aktuální – jaderná vinou ruského prezidenta Putina.
-
Chatbot neví, co mluví. Není to umělá inteligence, jen generuje naučené texty, vysvětluje expert
„Může se jevit, že vám vrátí velice smysluplný text, ale je to jen výsledek velice sofistikované statistiky. A i tyto stroje dělají velké chyby,“ říká Josef Holý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.