Elon Musk: Když budeme umělé inteligenci stát v cestě, zničí nás. Stejně jako to člověk dělá s mraveništěm
„Myslím, že do určité míry to byla PR akce. Minimálně to, že se na tom ,svezl‘ Elon Musk, který je manipulátorem veřejného mínění,” tvrdí Jan Kulveit. Donedávna působil na Institutu pro budoucnost lidstva v britském Oxfordu, dnes je v Centru teoretických studií Karlovy univerzity.
Čtěte také
A dodává, že to neznamená, že se nad takovým varováním dá mávnout rukou. Riziky umělé inteligence se zabývá dlouhodobě a nedávno ve vysílání Českého rozhlasu Plus varoval před nepoměrem intenzivního výzkumu na zdokonalení AL a pozornosti včetně prostředků věnovaných na to, aby lidstvu neškodila.
„Desítky, možná stovky dolarů proudí do úsilí učinit systémy spoléhající na umělou inteligenci silnější a výkonnější. Na tom pracují desítky tisíc lidí. Ale oblast jejich bezpečnosti byla dlouhodobě podceňovaná. Například loni se problémy sladění umělé inteligence se zákony a etikou zabývalo nějakých 200 až 300 lidí na plný úvazek. Podobnou kapacitu věnuje lidstvo třeba vylepšování chuti zmrzliny,” tvrdí Kulveit.
Už to nikdo nezastaví
Odborník na umělou inteligenci a spoluautor podcastu Kanárci v síti Josef Holý je ale skeptický v tom, že by se současný trend mohl změnit.
Čtěte také
„Je naivní představa, že si tak silně motivovaný trh a firmy řízené riskem, řeknou: ,Moment, my nevíme, co to udělá se společností, tak to teď na půl roku zastavíme, budeme si povídat a požádáme vlády, aby nám to zregulovaly.‘ Navíc už deset let víme, co dělají sociální sítě s ovlivňováním veřejného mínění, s mozky našich dětí, přesto jsme na to nedokázali najít smysluplnou regulaci.”
V audiozáznamu pořadu Zaostřeno také uslyšíte, jestli a jak umělá inteligence ovlivňuje způsob války na Ukrajině nebo jak by s AL měli nakládat novináři. Ptá se Vít Pohanka.
Související
-
Jan Fingerland: Robotičtí rabíni aneb umělá inteligence mění všechno, i judaismus
Pesach je jedním z ústředních svátků židovského roku. Ten letošní, který připadá na tyto dny, se poprvé koná v období, kdy do našich životů vstupuje umělá inteligence.
-
Počítač nikdy nedokáže to, co člověk. Mozek je postavený na úplně jiných principech, tvrdí neurolog
Společnost Median pro Český rozhlas připravila průzkum o umělé inteligenci. Jeho výsledkům se věnoval Jan Pokorný se svými hosty ve speciálním vysílání.
-
Umělá inteligence je takový psychopat. Vždycky nás nějak obalamutí, říká architektka Háblová
„Můžeme pracovat na tom, v čem se od umělé inteligence odlišujeme, a to je naše lidskost, citlivost a soucit,“ myslí si Anna Beata Háblová, architektka a spisovatelka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.