Apolena Rychlíková: Vláda se ráda chlubí zahraniční politikou. Na přehlížení válečných zločinů v Gaze ale nic k chlubení není

22. květen 2025

Vltava v Praze se před nedávnem zbarvila do ruda na protest proti mlčení české vlády k válečným zločinům v pásmu Gazy. Palestinské vlajky zavlály na zahájení kampaně Spolu, lidé vyjádřili nesouhlas s postoji koalice a premiéru Fialovi (ODS) vyčetli přehlížení genocidy. Na Fialově spanilé jízdě po Česku konfrontoval premiéra jeden ze studentů v Olomouci. Na jeho dotaz Fiala prakticky neodpověděl a místo toho mluvil o Hamásu, kritika Izraele v odpovědi nezazněla. 

Jakoby to nešlo oddělit a říct, že zlo spáchané Hamásem bylo zcela příšerné, odsouzeníhodné, stejně jako celá teroristická organizace. Ale také jasně deklarovat že naše vláda odmítá zločiny proti lidskosti, za kterými stojí kabinet premiéra Netanjahua. Nic takového ale zástupci vlády nedokážou.

Čtěte také

Do Poslanecké sněmovny například přijíždějí zástupci izraelské univerzity Ariel, která po dlouhá léta čelí mezinárodní kritice a budí kontroverze. Pro své umístění na okupovaných územích je univerzita vyloučena z možnosti přijímat granty z EU. V Senátu se zas má debatovat o přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Proti tomu se vymezil nezávislý senátor Pavel Fischer a apeloval na návrat k mezinárodnímu právu s tím, že by se delegace měly jet podívat jak do Gazy, tak na okupovaný Západní břeh. K Fischerově kritice se přidala zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

Čtěte také

Ta jako první zástupkyně vlády označila postup izraelské vlády vůči civilistům v Gaze za „absolutně nepřijatelný a amorální“. Dodala, že špičky evropské a globální diplomacie musí akcelerovat své úsilí k zastavení genocidy, která je na lidech v pásmu Gaza páchána.

Svou kritiku připojil už i prezident. „Oddělme podporu Izraele od kroků Netanjahua, situace v Gaze je neudržitelná,“ řekl Petr Pavel. A má pravdu. Demokraticky smýšlející lidé v Izraeli, kteří sami proti vládě protestují a žádají konec brutální ofenzivy a klid zbraní, podporovat máme. Genocidní politiku izraelské vlády nikoli.

Konec Gazy?

Dění posledních několika měsíců ukazuje, do jaké izolace se česká vláda dostala. Mentální, hodnotové, politické i praktické. Zástupci Netanjahuovy vlády přitom už zcela otevřeně komunikují své záměry na vysídlení Palestinců z pásma Gazy a mluví o etnické čistce.

Čtěte také

Izraelský ministr financí Becalel Smotrič nedávno uvedl, že situace palestinských obyvatel bude natolik beznadějná, že budou usilovat o přesídlení z oblasti – a Gaza přestane existovat.

V reakci na výroky a především na reálnou politiku Izraele, trvajícímu vraždění civilního obyvatelstva, včetně tisíců dětí, bránění přísunu adekvátní humanitární pomoci, hladomoru, téměř kompletnímu zničení infrastruktury, včetně nemocnic, se do kritiky Izraele pustily další státy.

„Nebudeme přihlížet, jak Netanjahuova vláda pokračuje v zavrženíhodných krocích,“ uvedli zástupci Velké Británie, Francie a Kanady ve společném prohlášení. Tlak vyvíjí i Španělsko, Německo a Itálie. Jen Česká republika nic.

A naše vláda mlčí

Nejde přitom „jen“ o to, že vláda mlčí k hrůzám, která Izrael v Gaze páchá, nebože ignoruje okupační strategii na Západním břehu. Jde i o to, že je sama aktivní v podpoře stávající izraelské politiky a relativizuje tak mezinárodní právo i univerzalismus práv lidských. Nepomáhá nic.

Apolena Rychlíková

Apel na humanitu, svědectví lékařů, kteří se z Gazy vracejí zcela zlomení, stanoviska mezinárodních soudních institucí, postoje expertů na lidská práva, každodenní zprávy o mrtvých civilistech, útlak a bolest, které Palestinci zažívají.

Vláda Petra Fialy nám nadále bude tvrdit, jakých skvělých výsledků dosahuje v zahraniční politice. Tváří v tvář utrpení obyvatelů v Gaze je ale možné říct už jen jedinou věc: Fialův kabinet lže a na celé Česko vrhá stín historické ostudy.

Autorka je šéfredaktorka mediální platformy Page Not Found

Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více o tématu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.