U Parkinsonovy nemoci hraje důležitou roli dopamin. Až polovina pacientů trpí depresemi, vysvětluje lékař
Co vědci vědí o chemii mozku u jednoho z nejčastějších neurodegenerativních onemocnění dnešní doby, popisuje ve Studiu Leonardo Robert Jech, přednosta Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice a zástupce ředitele a předseda Vědecké rady Národního ústavu pro neurologický výzkum.
„Parkinsonova choroba způsobuje zánik nervových buněk v lidském těle, přesněji v určitých strukturách mozku,“ uvádí vědec.
Čtěte také
Nemoc začíná v mozkovém kmeni a postupuje směrem nahoru k thalamu a k mozkové kůře. „V mozkovém kmeni nemoc postihuje buňky zejména v tzv. černé substanci. U pacientů s Parkinsonovou nemocí ale tato část není černá, protože tyto buňky chybějí.“
Právě tyto chybějící buňky vytvářejí látku zvanou dopamin. „Černá substance je továrnou, která dopamin vytváří a dodává jej dalším oblastem mozku, které ho potřebují ke své správné funkci.“
Chybějící dopamin se začne projevovat nejen v lokálním místě, ale ve všech dalších propojených strukturách. „Hovoříme o poruše motorických sítí, tedy najednou nefunguje řádně komunikace s mozkovou kůrou, thalamem, mozečkem i s frontálními okruhy, které jsou zapojené do emotivních a kognitivních okruhů.“
„Proto Parkinsonova nemoc není jen onemocnění motorického systému, ale nějakým způsobem se propíše i do funkce spojené s afektivitou. Proto hovoříme o tom, že tato choroba není jen neurologické, ale neuropsychiatrické onemocnění.“
Čtěte také
U těchto pacientů se psychika mění zejména v souvislosti s depresí. „Nalézáme ji nepoměrně častěji než u jiných osob, trpí ji až 50 procent z nich. Záleží samozřejmě na stadiu onemocnění.“
Do dalších projevů Parkinsonovy choroby patří některé ze spektra demencí, ale úbytek mentálních schopností se kvalitativně liší od lidí trpících Alzheimerovou nemocí, upozorňuje lékař.
„U Alzheimerovy nemoci jako by – technicky řečeno – vypadla databáze nebo harddisk, ale u pacientů s Parkinsonovou chorobou jako by nefungoval správně procesor; data k dispozici jsou, ale chybí exekutivní schopnost s nimi pracovat.“
Nestačí dopamin tělu jen dodat, důležité je načasování
Jednou z možností, jak pomoci nemocným Parkinsonovou chorobou, je doplnit chybějící dopamin. „Ten se ale nevstřebává žaludkem a je třeba najít jiný způsob, jak ho do těla dopravit.“
Čtěte také
„Látka Levodopa se po podání dostane cévami až do mozku, kam vstoupí, tam se z ní vytvoří dopamin, který skutečně pak obsadí chybějící místa. Důležitá je ale také dynamika, jakou látku tělu dodáváme, a ta se velmi mění v případě polknutí tablety, což může vést k nepříjemným stavům.“
Pak je třeba zvážit pokročilé systémy léčby. „Například použití pumpičky, která dodává látku v mikrokapkách třeba na sliznici tenkého střeva nebo ve formě trvalé podkožní infuze.“
„Další velmi účinnou metodou je hluboká mozková stimulace, procedura velmi účinná, pokud je nasazena včas. Pacienta sice nevyléčí, ale dokáže se nemoci přizpůsobit,“ shrnuje některé z možných metod léčby Parkinsonovy nemoci Robert Jech.
Poslechněte si celé Studio Leonardo v audiozáznamu. Moderuje Lenka Pištěková.
Související
-
Alzheimer se nevyhýbá ani padesátníkům. Svěření do ústavní péče komplikuje věková hranice
Alzheimerova choroba nepostihuje jen starší ročníky, ale třeba i padesátníky. Sehnat pro ně umístění v domovech se zvláštním režimem ovšem není vůbec jednoduché.
-
Zubní hygiena je důležitá i pro zdraví mozku, říká o Alzheimerově chorobě Jan Konvalinka
Alzheimerova choroba je stále neprobádaná a je to časovaná bomba naší stárnoucí populace, kde její výskyt roste. Co o ní zatím vědci vědí?
-
Opravme jen to, co se pokazilo. Žádné vylepšování člověka, navrhuje pravidla editace genomu bioetik
Metoda editace genomu CRISPR se neustále vylepšuje, narůstají možnosti jejího využití. Víme už ale, kde nakreslit červenou čáru, za kterou tuto technologii nepustit?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.