Diabetes byl před objevem inzulínu rozsudkem smrti. Léčba změnila život milionům lidí
Objev inzulínu byl zásadní pro léčbu cukrovky v případě selhání jeho tvorby slinivkou. Před tím byl diabetes „rozsudkem smrti“. Naproti tomu cukrovka 2. typu je nemocí blahobytu. Problém je v rezistenci organizmu vůči inzulínu. Jak se tento druh nemoci léčí? I to se dozvíte od nefrologa a diabetologa Jana Vachka. Moderuje Jana Klusáková.
Související
-
Život s diabetem a cukr pod kontrolou. Strašák jménem cukrovka aneb tichý a pomalý zabiják
Strašák jménem Diabetes Mellitus neboli úplavice cukrová (cukrovka). Jde o metabolické onemocnění charakterizované zvýšenou hladinou cukru v krvi.
-
Cukrovka je ve vyspělých zemích na ústupu. Osvěta funguje, raduje se vědkyně
Cukrovka se řadí k nejrozšířenějším nemocem na světě. Diabetes postihne každého jedenáctého dospělého a počty nemocných stále rostou – ve vyspělých zemích ovšem stagnují.
-
Cukrovka patří k dědičným onemocněním. Při nezdravém způsobu života si ji ale můžete způsobit sami
Cukrovka patří mezi dědičné choroby, ale někdy se může objevit po těžkém infekčním onemocnění nebo dlouhodobém stresu. Je jednou z nejčastějších civilizačních chorob.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.