U Medků. Dokument o setkávání přátel v bytě bratrů Ivana a Mikuláše Medkových

Helena Medková a Ivan Medek, 1979 ve Vídni
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Helena Medková a Ivan Medek, 1979 ve Vídni

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

V dokumentu připomínáme rodinné tradice setkávání s přáteli v bytech na Letné, v Památníku osvobození, v Čejkovicích a zejména na Janáčkově nábřeží 49. Sem do rozděleného bytu Ivana a Mikuláše Medkových od konce 40. až do 70. let minulého století přicházeli skladatelé a hudebníci, spisovatelé, básníci, výtvarní umělci, historikové umění a další osobnosti.

I přes nebezpečí, že sem vtrhne tajná policie a návštěvníky pozatýká a obviní z protistátní činnosti, což v té době reálně hrozilo, se tu odehrávaly debaty, posezení, tvořily se plány, zkrátka myslelo a hovořilo se opravdu svobodně. V této atmosféře vznikala a z ní se později inspirovala významná hudební, výtvarná a literární díla.


Dokument natočil Jiří Vondráček, mistr zvuku Roman Špála, dramaturgie Eva Nachmilnerová. V pořadu hovoří: Ivan Medek, Mikuláš Medek, Josef Topol, Jiří Kuběna, Jan Koblasa, Petr Král, Stanislav Dvorský, Věra Nováková, Charlotta Kotíková, Eva Kosáková, Viktorie Medková a Tereza Jakšová.

Básník a esejista Petr Král vypráví: „Pro mě to byl takovej tajnej střed tehdejší Prahy. Všude kolem bylo spíš mrtvo, skoro nic se nesmělo, no a u Mikuláše se odehrávalo leccos bytostně svou povahou zakázanýho.“ A sochař Jan Koblasa dodává: „Z toho se stala potom taková, my jsme tomu říkali dílna, nebo spíš jakési chemické laboratorium, ve kterém jsme propracovávali další teorie a ideje…“

Jedno období v podstatě skončilo úmrtím Mikuláše Medka v roce 1974 – posezení pokračovala v rodině Ivana Medka. Kromě hudebníků a skladatelů mířili do bytu na Janáčkově nábřeží 49 už od 60. let rovněž lidé postupně propouštění z komunistických kriminálů, hlavně katoličtí kněží.

Lidé zavržení režimem se zde scházeli až do začátku 80. let, kdy byl Ivan Medek jako signatář Charty 77 nucen odejít do exilu.

Spustit audio
autor: Jiří Vondráček

Související