Týden očima Petra Schwarze: Podivné cesty úřední

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Testování na covid-19
0:00
/
0:00

Na druhou vlnu koronaviru jsme připraveni, ujistil vicepremiér Hamáček. Což je hezké. Drobnou chybičkou je, že ve světě ještě nekulminovala ani ta první.

Posloucháte rádi komentáře a glosy? Všechny najdete na stránkách mujRozhlas.cz

Premiér Babiš nedávno odmítl zodpovědnost za situaci v lokálním ohnisku na Karvinsku s tím, že „všechna rozhodnutí dělali epidemiologové a hygienici. Neudělala to vláda, vláda to schvalovala“.

To mimochodem vládu nezbavuje zodpovědnosti, ale přece jen se tak nějak od vlády očekává, že také vládne, a ne jen schvaluje, co jí někdo strčí. Pro iDnes pak v týdnu premiér dovysvětlil, že v březnu o plošných opatřeních vláda rozhodovala, ale teď de facto všechno uvolnila a opatření ve vznikajících lokálních ohniscích nákazy už „přece nejsou práce vlády“. Vláda by se podle Babiše opět zapojila, kdyby eventuálně přišla ona druhá vlna a epidemie se šířila po celé České republice. Ale snad zvládne kabinet přechod od schvalování k vládnutí i o chvilku dřív.

Jak napsal rovněž pro iDnes epidemiolog profesor Beran, aby se udržela v současnosti u nás velice příznivá epidemiologická situace, je zapotřebí dvou základních podmínek – stát musí při vzniku ohnisek reagovat rychleji a efektivněji než doposud a občané se musí chovat zodpovědně.

Jen bych dodal, že by měl stát tu odpovědnost občanům také občas připomenout a ne se tvářit, jako že už je vše vlastně vyřešené. A abych nezapomněl, na nebi se objevila kometa, nejlépe viditelná za posledních 23 let. Jen jsme se ještě nedozvěděli, co nám vzkazuje.

Boji proti nesmyslům

Americký nejvyšší soud vynesl přelomový rozsudek, podle kterého je téměř polovina státu Oklahoma indiánskou rezervací a původní obyvatelé na tomto území podléhají pouze pravomoci federálních úřadů, nikoli oklahomských.

Zpravodaj případu, soudce Gorsuch, kterého mimochodem do funkce jmenoval prezident Trump, v rozsudku uvedl, že před více než 150 lety Kongres zemi indiánům přislíbil jako jejich vlastní, náhradou za původní úrodná území na jihovýchodě, a tuto smlouvu nikdy nezrušil.

Násilné přesídlení takzvaných Pěti civilizovaných kmenů, mírumilovných usedlých společenství zabývajících se zemědělstvím, nazývá americká historie Cestou slz – zahynula při něm téměř třetina ze 70 tisíc na západ přesídlovaných indiánů. Ilustrací dnešní bláznivé doby je fakt, že tento rozsudek padl v rámci odvolání seminolského indiána odsouzeného před téměř čtvrt stoletím oklahomským soudem ke stovkám let vězení za sexuální delikty, včetně znásilnění čtyřleté dívky.

„Rád bych se mýlil, ale kapříci si nevypustí svůj rybník,“ prohlásil prezidentův kancléř Mynář, když serveru Seznam Zprávy vysvětloval, proč odmítá vrátit téměř šestimilionovou dotaci na svůj penzion v Osvětimanech. Tu podle dotačního úřadu získal neoprávněně, protože stejný projekt už předtím podpořilo ministerstvo školství.

Ano, i já bych se rád mýlil. Mynář ale oněmi kapříky myslel úředníky, kteří žádají vrácení dotace, proti čemuž, jak uvedl, bude, přesvědčen o své pravdě, bojovat do poslední kapky krve. Je hezké, když máme na důležitém postu úředníka ochotného cedit krev za veřejné peníze. Byť, pravda, jsou ty peníze v jeho kapse.

Italská vláda tento týden přijala soubor opatření, která mají snížit přebujelou byrokracii na úřadech. To ale zcela určitě nepomůže řidičce z Ancony, která dostala pokutu v přepočtu více než 20 tisíc korun za to, že podle policejního radaru jela na povolené sedmdesátce svým focusem rychlostí 703 km/h – což by bylo o nějakých 450 km/h víc, než i ten nejrychlejší focus umí. Policisté v oznámení o pokutě řidičce sdělili, že i po započtení pětiprocentní tolerance měření překročila povolenou rychlost o 598 km/h, a proto jí kromě pokuty strhli deset bodů, což znamená, že přišla o řidičák.

Petr Schwarz

Mluvčí místní dopravní komise pak na facebooku uznal, že takové rychlosti nemohla dosáhnout „ani s raketou“, zkritizoval policii, že údaje nezkontrolovala, a řidičce doporučil… aby zaplatila a pak žádala odškodnění, protože pokutu ze systému už není možné stáhnout. Hodně sil a úspěchů v boji proti nesmyslům, které na nás umí vybafnout zpoza kdejakého rohu, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.   

Autor je komentátor Českého rozhlasu