Týden očima Petra Schwarze: O snahách napravovat chyby a jiných podivnostech
Začal nový školní rok a počasí si toho nevšimlo, takže stále panují prázdninová úmorná vedra. Naposledy vyšly Lidové noviny a doslova poslední srpnovou vteřinu ministerstvo financí zveřejnilo návrh státního rozpočtu na příští rok.
Obvykle je tento návrh venku už na začátku prázdnin a pak se o něm celé léto diskutuje – tomu se vláda chtěla vyhnout, aby se ministři na veřejnosti nedohadovali o tom, kolik by jejich rezorty měly dostat a aby návrh v klidu připravili odborníci.
Čtěte také
A tak se jen pár hodin po zveřejnění návrhu ozval pirátský ministr pro místní rozvoj Bartoš, že ale z rozpočtu nějak vypadlo domluvených 7 miliard na podporu dostupného bydlení, na kterou už Evropská unie schválila pro nás peníze, ale je nutno pokrýt českou spoluúčast – a hnutí STAN i lidovci Bartoše podpořili.
Ale není to zdaleka jediná výhrada – na školství návrh přidává jen polovinu peněz, které nejen resortní ministr Bek považoval za nutné, aby vláda vůbec mohla splnit své sliby, dvě procenta na obranu domluvená se spojenci a současnou vládou uzákoněná návrh dosahuje jen pomocí výpočtů blížících se eskamotérským kouskům, a dokonce v návrhu nebylo ani dost peněz na minulý týden vládou slibované pětiprocentní zvýšení platů ve veřejné sféře od ledna, což ministr financí Stanjura slíbil napravit.
Jenže odbory stejně požadují dvojnásobné navýšení a hrozí protesty, pokud se s vládou do dvou týdnů nedohodnou. Prostě hra teprve začíná. Ale ještě nějaká čísla – celkově průměrná mzda podle statistiků stále roste, dosáhla skoro 46 tisíc, po odečtení inflace za rok stoupla téměř o 4 procenta a její ještě rychlejší růst brzdí právě platy ve veřejné sféře.
Ať dokážeme napravovat následky svých chyb
Francouzský prezident Macron jmenoval dva měsíce po předčasných volbách nového premiéra – stal se jím bývalý ministr zahraničí a někdejší pobrexitový vyjednavač Evropské unie s Londýnem Barnier z pravicových Republikánů, kteří ve volbách skončili až daleko za spojenou levicí, Macronovými centristy i lepenovským Národním sdružením, takže se teprve ukáže, co Barnier dokáže vyjednat i ve své domovině. Venezuelský diktátor Maduro, který se prohlásil vítězem nedávných prezidentských voleb, ač vše hovoří pro to, že v nich jasně prohrál, vyhlásil v zemi Vánoce na 1. října.
Čtěte také
Na Slovensku budou Vánoce v obvyklém termínu, ale také se tam dějí zvláštní věci – opoziční lídr Šimečka, kterého chce vládní Smer se Slovenskou národní stranou odvolat z postu místopředsedy parlamentu oznámil, že metadata návrhu na jeho odvolání ukazují, že ho připravoval šéf tajné služby Pavol Gašpar, což je v normální demokratické zemi prostě a jednoduše skandální.
Předseda Slovenské národní strany Danko si neodpustil ani vulgární osobní útok na Šimečkovu partnerku, uznávanou a na pražské AMU vystudovanou tanečnici a choreografku, kterou označil za „tanečnici u tyče“. A Dankova strana podala v parlamentu návrh na zákaz jakýchkoli informací o „netradiční sexuální orientaci“ ve školách, což ovšem ministr školství z koaličního Hlasu Drucker důrazně odmítá.
Čtěte také
Americkou mediální firmu, které vysílá pořady několik vlivných konzervativních influencerů, obvinila prokuratura, že přijala od ruských státních médií v přepočtu téměř čtvrt miliardy korun, aby šířila kremelské narativy. Ruský vůdce Putin pověřil bývalou rakouskou ministryni zahraničí za krajně pravicové Svobodné Kneisslovou, která kdysi s Putinem tančila na své svatbě a pak se do Ruska rovnou přestěhovala, ochranou asi pěti set v Rusku přežívajících ussurijských tygrů. Čtyřiačtyřicetiletá žena z Řecka se přiznala policii, že založila dva požáry, aby mohla flirtovat s přivolanými hasiči.
A japonská vláda oznámila, že zvítězila v desítky let trvajícím boji s promykami, které v roce 1979 nechaly úřady vysadit na ostrůvek Amami Óšima zapsaný na seznam světového přírodního dědictví UNESCO, aby tam promyky požíraly přemnožené silně jedovaté zmije.
Jenže promyky se na zmije vykašlaly, místo nich lovily radši tamní druh vzácných a kriticky ohrožených králíků, jenž žije pouze na dvou ostrovech a je považován za živoucí fosilii, a bylo tedy nutné promyky zase z ostrůvku dostat pryč. Ať také dokážeme aspoň nějak napravovat následky svých předchozích chyb, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka