Eduard Freisler: Venezuelská opozice bojuje proti dvěma diktaturám najednou
„Až do konce!“ – to je nové provolání venezuelské opozice. Její šéfka Maria Corina Machado nepřestává své příznivce motivovat, povzbuzovat a ubezpečovat, že svoboda je na dosah. Podle ní totiž diktátor Nicolás Maduro po nedávno ukradených prezidentských volbách neustojí tlak venezuelské ulice a mezinárodního společenství.
Faktem je, že výsledky hlasování z 28. července odmítly Spojené státy, Evropská unie ale také lídři deseti jihoamerických zemí včetně velkých spojenců Madura, jakými jsou prezidenti Kolumbie a Brazílie Gustavo Petro a Luiz Inácio Lula da Silva. Odstoupení Madura je ale zbožné přání.
Čtěte také
Režim totiž vybudoval pevnou strukturu kompliců stmelenou lukrativními pozicemi, uplácením, pohodlím a povýšeným pocitem, že píšou tu jedinou správnou historii. Diktátor je tedy neprodyšně chráněn soudci, armádními a policejními veliteli, spolustraníky a propagandisty.
Nikdo z nich nevznesl byť jen jedinou pochybnost ohledně zfalšovaných voleb, naopak z podvodu svorně obviňují opozici. Národní volební rada přitom dosud nezveřejnila takzvaná actas, neboli záznam kompletních výsledků voleb. Neučinil tak ani Nejvyšší soud, který týdny proces zkoumal, aby za vítěze nakonec potvrdil Madura. Opět bez důkazů.
Maduro rozpoutal teror. Doslova
Zatímco je země masírována tímto zdáním legitimity, v ulicích Maduro rozpoutal teror. Ve vězení se během posledního měsíce ocitlo téměř 2,5 tisíce lidí. Jsou vystaveni bití, mučení, vydírání a ponižování.
Čtěte také
Na ulici se policie, Národní garda a polovojenské jednotky nezdráhají brát lidem telefony a číst jejich soukromé zprávy. Na domech některých opozičních aktivistů se objevily černé křížky jako mrazivá výstraha, že se o nich ví. Komanda ale většinou do takových domů vtrhnout a daného člověka kamsi odvlečou.
Takový hon na občana Venezuela za 11 let Madurovy vlády nezažila. Do práce se po boku venezuelských agentů pustily i kubánské tajné služby. Mají za sebou ten nejlepší výcvik.
Čtěte také
Generace kubánských estébáků se raziím, sledování, odposlouchávání a špiclování na Kubě věnují už téměř 70 let, ve Venezuele už skoro čtvrt století.
Zesnulý zakladatel venezuelské socialisté revoluce Hugo Chávez, si totiž nechával agenty z Kuby dovážet, a to už od počátku 21. století.
Fidelovi Castrovi za ně posílal zlevněnou ropu a v tehdy ještě bohaté Venezuele nechal zaměstnat stovky tisíc Kubánců, a to od lékařů, zubařů, učitelů, sportovních trenérů až třeba po architekty, dělníky, účetní, animátory či vodohospodáře. Chávez si v Havaně najal i osobní ochranku, kterou využívá i Maduro.
Venezuelská opozice tak bojuje proti dvěma diktaturám najednou. Pokud by totiž padlo hnutí chavismo zřejmě by nakonec došlo i na castrismus.
Kuba se opět nachází ve velké hospodářské krizi. Ostrov zápolí s nedostatkem potravin, léků a paliva. Výpadky elektrického proudu trvají desítky hodin.
Bez Venezuely by se Kuba s velkou pravděpodobností zhroutila. Zavládla by tam úplná tma, nebo nový nerevoluční úsvit.
Autor je publicista, dlouhodobě sleduje dění v Latinské Americe
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.