Jan Fingerland: Jaký Trump a Harrisová? Je tu Kemi Badenochová!

16. listopad 2024

Komentátoři celého světa nyní debatují, zda Kamala Harrisová jakožto nebílá žena nenarazila na skleněný strop. Její neúspěch tak trochu zastínil skutečnost, že na opačné straně Atlantiku téměř všechny stropy prorazila nová vůdkyně konzervativců Kemi Badenochová.

V pouhých čtyřiačtyřiceti letech, jako žena nigerijského původu, a bez zázemí v privilegovaných vrstvách anglické společnosti se Kemi Badenochová stala vůdkyní strany, jejíž členstvo představují zejména starší bílí muži s nadprůměrnými příjmy.

Čtěte také

Není to tak docela náhoda. O dlouhodobé snaze britských konzervativců o příchod příslušníků etnických menšin jsme v Názorech a argumentech už mluvili. Předchůdcem Badenochové byl Brit indického původu Rishi Sunak.

Dalším faktorem byla snaha konzervativců konečně opustit chaos, který ve straně nastal – za posledních deset let měla už šest vůdců. A s tím souvisí třetí faktor – doslova historická porážka v červencových volbách od dobře připravených labouristů, která ukázala na vážnost situace.

Hledání cesty

Konzervativci navíc doplatili na útok zprava od strany Reform UK Nigela Farage. Výsledkem byla Sunakova rezignace a dlouhý proces výběru nástupce. Tím se 2. listopadu stala Badenochová.

Čtěte také

Postupně se v několika kolech zbavila všech konkurentů, zejména centristy Jamese Cleverlyho, a do finále vstoupila společně s ještě o dva roky mladším Robertem Jenrickem. Oba jsou považováni za příslušníky pravého křídla, strana se tedy nesnaží vrátit se k moci zakormidlováním do středu. Zprava na ni ostatně nadále bude číhat Nigel Farage.

Badenochová zaujala mnoho lidí svou výřečností a přímočarostí a také odhodláním pouštět se do slovních soubojů, často na témata kulturní války. Využívá přitom skutečnosti, že od ní, jakožto ženy černé pleti, která si jako studentka vydělávala na živobytí ve fastfoodu, znějí některé věci jinak než od jejích mužských, bílých a privilegovaných oponentů.

Čtěte také

Konzervativci možná udělali stejný závěr jako američtí republikáni, tedy že minula doba kožených vůdců starého střihu a je třeba nasadit barvitější politiky – i když v případě Borise Johnsona si vybrali osobnost snad až moc pestrou.

Bořit a budovat

Novou nadějí je tedy Kemi Badenochová. Zatím si zjednávala oblibu u kulturních válečníků, ale nyní bude v jiné úloze. Něco jiného je zapáleně debatovat, a něco jiného je vést a budovat.

Ani ona nečeká okamžitý úspěch. Snaží se o sjednocení dosud rozdělené strany, také hodlá pracovat na dobrém plánu, aby neopakovala chaotičnost svých předchůdců. Proto přišla s projektem nazvaným Obnova 2030. Tehdy teprve – nebo už – očekává návrat konzervativců do Downing Street a chce být na tento krok připravena.

Jan Fingerland

V její prospěch hraje skutečnost, že labouristé se dostali k moci po mnoha letech čekání v čele s nadějným Keirem Starmerem, který ale zatím podává mnohem horší výkony, než se čekalo. Rok 2030 může tedy přijít s předstihem.

Badenochová se zatím pomalu blíží k poslednímu stropu, který ji může na cestě nahoru čekat.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio