Týden očima Petra Schwarze: Lety bez padáku

Předseda ČSSD Jan Hamáček (třetí zleva) a členové grémia strany (zleva) Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Roman Onderka a Michal Šmarda vystoupili na tiskové konferenci po jednání předsednictva ČSSD
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Předseda ČSSD Jan Hamáček (třetí zleva) a členové grémia strany (zleva) Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Roman Onderka a Michal Šmarda vystoupili na tiskové konferenci po jednání předsednictva ČSSD

Vláda koalice hnutí ANO se sociálními demokraty může pokračovat, předsednictvo ČSSD odhlasovalo, že strana v Babišově kabinetu minimálně prozatím setrvá.

Přesvědčilo je to, že prezident Zeman nakonec nového ministra kultury slíbil jmenovat, i když to pravda nebude původně nominovaný Šmarda, ale exministr zahraničí Zaorálek, a že do rozpočtu sociálními demokraty vedených ministerstev připutuje navíc místo požadovaných 20 miliard necelá polovina – podle ministryně práce a sociálních věcí Maláčové to ale bylo to, co si její straničtí a vládní kolegové představovali.

Takže do budoucna, když sociální demokraté něco požadují, za vítězství považují, když se jim to splní z poloviny. Těch, kteří se budou nyní tvářit, jako že vyhráli, najdeme více, jediným opravdovým vítězem je ale prezident Zeman, který i premiérovi ukázal, kdo je tu pánem.   

Britský premiér Boris Johnson neuspěl se snahou přesvědčit klíčové evropské politiky, aby změnili brexitovou dohodu dojednanou s jeho předchůdkyní Mayovou. Johnsonův požadavek, aby unie ustoupila od takzvané „irské pojistky“ odmítl postupně Brusel, kam Johnson poslal dopis předsedovi Evropské rady Tuskovi, po telefonu odmítl změny v uzavřené dohodě irský premiér Varadkar a při osobním jednání pak německá kancléřka Merkelová i francouzský prezident Macron.

Ať se radši hrůzným pádům vyhneme

Johnson sice chce „irskou pojistku“ odstranit, zatím ale nebyl jaksi schopen upřesnit, co by jí mělo nahradit. Britský premiér hovoří o tom, že zemi vyvede za dva měsíce z EU i bez dohody, nemůže mu být ale zrovna dobře po těle z očekávaných problémů, které by tento krok znamenal.

List The Sunday Times získal důvěrnou analýzu dopadů bezdohodového brexitu, kterou vypracoval Johnsonův kabinet, podle které bude Británie čelit nedostatku paliva, potravin a léků, čtvrt roku bude trvat, než se po zavedení celních kontrol dopravní situace upraví aspoň na polovinu až 70 procent současného stavu, na irské hranici stejně bude muset být zaveden „tvrdý“ hraniční režim, což je černá můra z hlediska míru v Severním Irsku, a šoky způsobené takovým brexitem mohou podle analýzy vyvolat protesty po celém Spojeném království. Podle listu je to přitom ne nejhorší, ale nejpravděpodobnější scénář. Nehezká vyhlídka.

Hodně o sobě dával vědět i americký prezident Trump. Nabídl Dánsku, že od něj koupí největší ostrov na světě Grónsko, což znělo jako vtip, ale když to dánští politici označili za absurdní aprílový žert, Trump zrušil návštěvu této země, kam ho pozvala královna.

Je vskutku zvláštní, že prezident největší a nejmocnější demokratické země na světě považuje v 21. století zřejmě za možné, že by se dala jen tak koupit země i s 50 tisíci jejích obyvatel, aniž by se jich někdo ptal na názor.

Premiér autonomního Grónska Kielsen pak v satirickém novinovém sloupku replikoval, že grónská vláda zvažuje, že by zpět koupila Ameriku, kterou jako zřejmě první Evropané objevili Vikingové právě z Grónska. Pokud by prý do koupě byl zahrnut i sám Trump, cena by byla nižší.  

Petr Schwarz

Neuvěřitelnou kliku, jaká vskutku častá nebývá, měla třicetiletá žena z kanadského Québecu. Po seskoku z výšky jeden a půl kilometru se jí neotevřel padák, volný pád ale před dopadem zbrzdila koruna stromu, díky které z hrůzného zážitku žena vyvázla „jen“ s polámanými kostmi. Ať se radši hrůzným pádům vyhneme, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz. 

Autor je komentátor Českého rozhlasu