Týden očima Petra Schwarze: Když urážka prý není urážka

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bývalý primátor Ostravy Petr Kajnar

Evropský parlament schválil složení nové Evropské komise v čele s Ursulou von der Leyenovou a ta se tedy s měsíčním zpožděním ujme úřadu.

Do funkce oficiálně nastoupí i nový předseda Evropské rady, bývalý belgický premiér Michel, který má ke střední a východní Evropě podstatně dále, než jeho předchůdce Polák Tusk, a který vloni hrozil, že by mohly být ze Schengenu vyloučené ty země, které nechtějí přijímat svou část uprchlíků. Tyto země ale jsou s volbou spokojené, podle tři týdny starého vyjádření premiéra Babiše je Michel nám blízký přítel.

Německo zatím neoficiálně navrhlo nové řešení azylové otázky, které by mělo nahradit současný ne zrovna funkční azylový systém známý jako Dublin. Podle ministra vnitra Hamáčka text návrhu sice nemluví o kvótách, ale naznačuje je, a pro Česko je jakákoli diskuse o kvótách nepřijatelná.

Pro poslance jeho ČSSD, hnutí ANO, KSČM a SPD byla koneckonců i nepřijatelná debata o záležitosti známé jako „40 sirotků z řeckých táborů“, a tak ji ve Sněmovně nepřipustili.

„Kolik je asi v Česku lidí, kteří budou s noblesou Ladislava Špačka, srdcem matky Terezy a za minimální mzdu utírat pokálené, dementní starce a stařeny, které jejich děti odložily do starobince, protože si musí užít života?“ zeptal se na Facebooku ostravský exprimátor a lídr ČSSD do krajských voleb na severu Moravy Kajnar.

Zastával se tak dvou ošetřovatelek vyhozených z práce po reportážích serveru seznamzpravy.cz, které poukazovaly na ponižování seniorů v ostravském domově důchodců Slunečnice. Kajnarův stranický šéf, sociální demokrat Hamáček, pak pro tato slova našel porozumění, nechápe je prý jako urážku, jen jako upozornění, že odměňování pracovníků v sociálních službách je „zoufale podhodnocené“.

Kajnarova nepřímá výzva k rezignaci stranické kolegyně Maláčové zodpovědné ve vládě za sociální záležitosti ale už podle Hamáčka za hranou „asi“ byla, protože si takové věci mají vyříkat na stranické půdě. Vskutku neuvěřitelné sociální uvažování sociálního demokrata.

Ať na nás nezanechávají stopy ti, co nemají úctu k ničemu

Starý, nemohoucí člověk, potřebující péči ostatních, si prostě zaslouží důstojnou péči, protože se sám o své potřeby už postarat nedokáže a nedokáže si je ani vybojovat, o to byste se vy měli starat nejvíce, a ne ho nazývat pohrdavě „pokáleným, dementním starcem,“ pane Kajnare a pane Hamáčku. Demence si nevybírá.

A je úplně jedno, jestli se o takového člověka vůbec má kdo z blízkých starat, nebo se o něj jeho rodina starat nechce, či to také třeba ani není v jejích silách, aby se mohla sama uživit.

A až potom je namístě řešit, jestli ti, kteří dobrovolně a za peníze přijali úkol se o takové lidi postarat, jsou také dostatečně ohodnoceni, byť si to samozřejmě také bez diskuse zaslouží. A to je taky vaše práce, pane Hamáčku a pane Kajnare. Je opravdu smutné, jak se na ty nejpotřebnější dívají představitelé strany, která se nazývá sociální demokracií.

Bezpečnostní informační služba zveřejnila výroční zprávu za loňský rok a mezi jiným v ní varovala před stoupající aktivitou čínských a ruských špionů. Podle čínské ambasády kontrarozvědka nemá žádný faktický důkaz a měla by věnovat víc pozornosti budování vzájemné důvěry Česka a Číny.

Je trochu záhadou, jak by podle čínské ambasády měla Bezpečnostní informační služba takovou důvěru budovat, jediné, co se přímo nabízí, je zavřít oči. Předseda Senátu Kubera oznámil, že je pevně rozhodnutý navštívit příští rok Tchaj-wan, což se Číně pochopitelně nebude líbit už vůbec a prezident Zeman Kuberovi vzkázal, že v takovém případě by už nebyli přátelé.

Ruská armáda poprvé ukázala americkým inspektorům novou strategickou mezikontinentální raketu Avangard, která je podle prezidenta Putina stejně převratná jako Sputnik a není možné ji sestřelit. Americký prezident Trump zveřejnil na internetu bez dalšího komentáře fotomontáž, na které je jeho hlava naroubovaná na tělo Rockyho a nechal svět dohadovat se, co to ksakru má znamenat. Ještě mnohem bohatší miliardář Bloomberg oznámil, že hodlá o Bílý dům bojovat taky.

Petr Schwarz

Čtveřice neznámých zlodějů odnesla z drážďanské klenotnice historické šperky nevyčíslitelné hodnoty, policie škodu odhadla na miliardu eur. Po špercích i zlodějích zatím není ani stopy. Ať na nás nezanechávají stopy ti, co nemají úctu k ničemu, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu