Tvrdá, nebo chytrá láska. To podle amerických znalců čeká Evropu od prezidenta Bidena
Demokrat Joe Biden se stal 46. prezidentem Spojených států. Evropská unie si od jeho nástupu do Bílého domu slibuje výrazné zlepšení vztahů a spolupráce s USA oproti jeho předchůdci Donaldu Trumpovi. Ten tvrdě kritizoval jak EU, tak spojence v NATO. Američtí analytici s nástupem Bidena očekávají změnu přístupu Washingtonu k transatlantickým vztahům.
„Jeho přístup bych nenazval tvrdý, ale takovou tvrdou láskou,“ soudí politolog z univerzity Johnse Hopkinse Daniel Hamilton o způsobu, jakým bude Biden přistupovat k NATO.
Čtěte také
Nový americký prezident podle něj považuje Severoatlantickou alianci za nejdůležitější instituci, které jsou USA členem. I on ale bude po aliančních partnerech vyžadovat plnění spojeneckých závazků – včetně výdajů dvou procent HDP na obranu, které Trump tvrdě vynucoval.
„Joe Biden se toho bude držet, může to ale definovat novými způsoby, protože bezpečnostní výzvy, kterým budeme čelit, se netýkají pouze tankových armád a tradičních výdajů na obranu. Existuje spousta dalších oblastí, například jak jsou země odolné vůči narušení v kyberprostoru a dalším hrozbám.“
Trumpova láska byla prý šílená, s nenávistí
Bývalý americký velvyslanec v Česku Norman Eisen naopak charakterizuje vztah nastupující administrativy k Evropě jako „chytrou lásku“.
Čtěte také
„S Bidenem uvidíte návrat ke stabilnímu, normálnímu spojenectví. Bude zde určitě návrat k tomu, na co jsme byli zvyklí předtím. Určitě zde bude zásadní pro všechny členy NATO, aby se snažili přiblížit závazku utratit dvě procenta za obranu. Tohle Trump ani nepochopil, o co se jedná. On nepochopil, že tohle není něco, co máte povinně zaplatit, ale že to je nějaký závazek, nějaká snaha.“
Trumpův vztah k evropským partnerům by se tak podle Eisena dal nazvat „šílenou láskou“ nebo láskou a nenávistí zároveň.
Nové investice do NATO
Podle bývalého demokratického kongresmana českého původu Roberta Mrazka se Biden bude chtít spojit s demokratickými státy proti diktaturám a autoritativním režimům:
„Podle mě uvidíme nové investice do NATO a ujištění našich partnerů, že jsme v tom společně. Nebude to ale už test loajality – buď podpoříte všechno, co Spojené státy dělají, nebo přijde trest.“
Na co dalšího se bude Biden podle amerických analytiků v Bílém domě zaměřovat a jak podle nich budou v příštích letech vypadat transatlantické vztahy, přibližuje pořadu Evropa Plus.
Související
-
Amerikanista: Před Bidenem leží rozdělená země. Napravit rozkol bude trvat déle než volební období
V inauguračním projevu Biden připomněl Abrahama Lincolna, který Američany provedl občanskou válkou. Tehdy bylo rozdělení ještě zásadnější, říká Jiří Pondělíček.
-
Zeman od Trumpa nic nezískal, Evropany teď od Bidena čeká „tvrdá láska“, říká americký politolog
Spojené státy i Biden si podle Daniela Hamiltona přejí silnou a aktivní Evropu, aby společně mohli řešit změnu klimatu, mír na Blízkém východě nebo vzestup Číny.
-
Lucie Priknerová: Joe Biden si vybral členy kabinetu, mezi nimiž jsou Buttigieg a Yellenová
Joe Biden představil nominace na posty v novém kabinetu, mezi kterými jsou jak známá jména, tak i spolupracovníci bývalého prezidenta Baracka Obamy.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.