Trump nerespektuje pravidla. Může dojít k velmi vážným nepokojům a mluví se dokonce o občanské válce, varuje politolog Pehe

9. listopad 2020

Doposud všichni američtí prezidenti respektovali, že po vyhlášení výsledků vítězi poblahopřáli a uznali svou porážku, vysvětluje politolog a ředitel New York University Prague Jiří Pehe. Zdá se, že Donald Trump se ale zatím na nic podobného nechystá. Plánuje místo toho mítinky, které mohou rozpoutat násilí v ulicích: „To, k čemu může dojít, někteří analytici dokonce označovali za občanskou válku.“

Tato zvláštní situace, která v moderní americké historii nemá obdoby, souvisí podle Jiřího Pehe se samotnou osobností Donalda Trumpa.

Čtěte také

„Organizovat v takovou chvíli mítinky, kde bude odcházející prezident bez jakýchkoliv důkazů tvrdit, že byl okraden o své volební vítězství, může vést k tomu, čeho se všichni obávali už před volbami – násilným protestům a soubojům mezi příznivci Joea Bidena a Donalda Trumpa.“

Za oddalováním oficiálního blahopřání nově zvolenému prezidentovi USA ale nemusí být jen neochota uznat prohru. „Může jít o strategii, jak získat ještě nějaké peníze na splacení dluhů z předvolební kampaně,“ upozorňuje politolog.

Trump se možná snaží zjistit, jestli bude zájem, aby se zúčastnil dalších voleb. A když ne on, tak jeho nejstarší syn nebo dcera.
Brady Clough

A souhlasí s ním americký mediální konzultant a analytik žijící v Praze Brady Clough: „Trump chce udržet přízeň svých voličů. A je v tom taky ta hra o získání peněz na oddlužování.“

Clough připomíná, že dosluhující prezident i přes nepříznivý výsledek získal v celkovém součtu ještě více hlasů než v roce 2016, kdy zvítězil nad demokratickou kandidátkou a bývalou první dámou Hillary Clintonovou. „Donald Trump se možná snaží zjistit, jestli bude zájem, aby se zúčastnil dalšího prezidentského klání. A když ne on, tak jeho nejstarší syn nebo dcera,“ uvažuje analytik.

Čtěte také

Americké televize naznačují, že v okolí končícího prezidenta jsou lidé, kteří mu doporučují porážku uznat. Má jít o jeho manželku Melanii a švagra Jareda Kushnera. „Signály, které přichází z Bílého domu, jsou ale velmi nejasné,“ komentuje Jiří Pehe.

„Osobně si myslím, že bude záležet na postojích hlavních postav Republikánské strany. Pokud se vedení Senátu a další významní republikáni začnou přiklánět k tomu, že by Trump měl uznat porážku, tak bude pod velkým tlakem.“

Trumpův postoj v tuto chvíli blokuje pokojné předání moci a možnost končící a nastupující administrativy dohodnout se na společném postupu v tak důležitých věcech, jako je třeba boj s pandemií, uzavírá Pehe.

Hosty byli:
Jiří Pehe, politolog, ředitel New York University Prague
Brady Clough, americký mediální konzultant
Jan Bureš, hlavní ekonom společnosti Patria Finance

Poslechněte si audiozáznam celého Speciálu Jana Bumby.

Spustit audio

Související