Thomas Kulidakis: Zbídačenému Řecku EU alespoň s požáry pomáhá

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy požár

Je to ironie. Řecko v době krize a drastických úsporných opatření diktovaných zvenčí zchudlo natolik, že už si nemůže dovolit udržovat ani plnohodnotně vybavený hasičský sbor. Naštěstí ti, kteří škrty diktovali, teď alespoň vyslali pomoc v boji s plameny, které na ostrově Euboia šlehají až do výšky 30 metrů.

Stalo se tak prostřednictvím nového společného záchranného programu Evropské unie, který ve své anglické verzi umně spojuje slova záchrana a EU. Unijní mechanismus rescEU má být plně funkční do roku 2025. Jeho součástí budou letadla i vrtulníky hrazené z unijního rozpočtu, stejně jako peníze na záchranné operace a technickou údržbu strojů. Pořizovací výdaje uhradí Unie z 90 %, operační ze 75 %.

Zastaralá letka

První letadla a vrtulníky už poskytly státy, které v nedávných letech postihlo řádění ohnivého živlu: Francie, Itálie, Španělsko, Švédsko i Chorvatsko. Logicky by se dalo očekávat, že své zdroje poskytne také Řecko. Jeho letka ale za dobu krize zastarala, peníze na opravu nejsou a pár zbylých hasičských letadel je na hranici životnosti. Osobně jsem v tomto ohledu byl přítomný dvěma událostem charakteristicky vystihujícím situaci.

Minulý rok při požáru na východním předměstí Atén zahynulo přes sto lidí. Hasičů jsem se ptal, jaké jsou jejich pracovní podmínky a jak se změnily v době krize. Řekli mi, že platy jim klesly o čtvrtinu až polovinu, jen práce v posledních letech přibylo. Extrémní výkyvy počasí jsou totiž podle řeckých vědců i vlivem klimatické změny častější. Byl jsem také u předání daru České republiky řeckým hasičům, kteří chránili české turisty v letoviscích západně od Atén.

Ve staré, krizí stižené hasičské základně se zánovní české automobily v kombinaci s výbavou vyjímaly jako zlatá mince mezi měděnými. Šokující na celé věci bylo, že dotyční hasiči měli často problémy i s dostatkem pohonných látek. V době nejhlubší krize a vynuceného 3,5% primárního schodku státního rozpočtu se totiž škrtalo všude, i na místech nejméně vhodných. Jednu dobu v nemocnicích nebyl ani materiál typu obvazy.

Eufemismus pro trest

Není se tedy co divit, že ve světle těchto zjištění vypadá způsob, jakým bylo Řecku pomoženo v době krize, spíše jako eufemismus pro trest. Z části si jihoevropský stát mohl za své problémy sám, ale z většiny se stal obětí spekulací velkých bank, hedgeových fondů a krize, která začala v zámoří. Další problém byl nedostatek politické vůle a odvahy změnit přístup přílišného šetření v přístup investiční, když se už po několika letech krize ukázalo, že původní plán nefungoval.

Thomas Kulidakis

Stroje jiných členských států hasící požáry v jiném členském státě za unijní peníze jsou ukázka dobré stránky Evropské unie. Je to výhoda z rozsahu, projev patřičné solidarity. Takové, které se nedostalo Portugalsku při požárech roku 2017. Tehdy unijní mechanismus nebyl, a na bázi dobrovolnosti ostatní státy nepomohly.

Stinná stránka unie ale spočívá v rigidních pravidlech a nedopracovaném nastavení eurozóny, která je pouze monetární, nikoliv fiskální unií. To se projevilo i v Řecku, které muselo seškrtat i peníze na hasičský sbor nebo zdravotnictví. Vysoce postavený vládní úředník v Rumunsku mi nedávno řekl památná slova: Ať je krize jakkoliv hluboká, na záchranné složky se šahat nesmí, protože co tam se jednou rozbije, dohromady se už nedá.

Autor je komentátor Českého rozhlasu