Požáry na Sibiři ohrožují i arktické ledovce, můžou ale prospívat druhové rozmanitosti, tvrdí vědci

9. srpen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na Sibiři stále zuří požár (ilustrační foto)

Požáry ruské tajgy nejsou nic neobvyklého. Podle odborníků by bez nich dokonce nebyl život na Sibiři zdaleka tak pestrý. Letos v létě ale plameny zachvátily bezprecedentně velké území a ekologové varují před dalekosáhlými důsledky.

Od začátku června už požáry na Sibiři uvolnily do atmosféry více než 100 megatun oxidu uhličitého, upozorňuje britská BBC. A varovná slova přicházejí i od vědců, kteří poukazují na to, že popílek roznášený větrem může urychlit tání arktických ledovců.

Čtěte také

Lesní požáry letos sužují i Aljašku a Grónsko. Podle entomologa Lukáše Čížka jde v těchto oblastech o běžný jev, který dokonce prospívá druhové rozmanitosti.

„V okamžiku, kdy to shoří, vytvoří se prostor pro nejrůznější zvířata a rostliny, které by v konkurenčním boji se stromy neměly šanci,“ říká a dodává, že v horizontu několika málo let tak tajga rozkvétá a znovuožívá.

Odborníci nicméně upozorňují na bezprecedentní rozměr plochy, kterou letos plameny zachvátily. Na území šesti ruských regionů hoří kolem 2,5 milionu hektarů lesa. Obyvatele přilehlých oblastí obtěžuje kouř a divoká zvířata, prchající před ohněm, trpí hladem.

Tento oheň se většinou nešíří moc rychle, to je dost odlišné od požárů, které jsou ve Středomoří. Tady jde sice o obrovské rozlohy, ale oheň postupuje spíš pomalu.
Lukáš Čížek

Vědci navíc varují, že podobných událostí může vlivem klimatické změny v příštích letech přibývat. A otázkou je, jak bude Rusko na tyto hrozby reagovat. Faktem totiž zůstává, že úhelným kamenem tamní ekonomiky je vývoz fosilních paliv, jejichž spalování přispívá ke globálnímu oteplování.

autoři: Ondřej Novák , marz
Spustit audio

Související