Požáry na Sibiři ohrožují i arktické ledovce, můžou ale prospívat druhové rozmanitosti, tvrdí vědci
Požáry ruské tajgy nejsou nic neobvyklého. Podle odborníků by bez nich dokonce nebyl život na Sibiři zdaleka tak pestrý. Letos v létě ale plameny zachvátily bezprecedentně velké území a ekologové varují před dalekosáhlými důsledky.
Od začátku června už požáry na Sibiři uvolnily do atmosféry více než 100 megatun oxidu uhličitého, upozorňuje britská BBC. A varovná slova přicházejí i od vědců, kteří poukazují na to, že popílek roznášený větrem může urychlit tání arktických ledovců.
Čtěte také
Lesní požáry letos sužují i Aljašku a Grónsko. Podle entomologa Lukáše Čížka jde v těchto oblastech o běžný jev, který dokonce prospívá druhové rozmanitosti.
„V okamžiku, kdy to shoří, vytvoří se prostor pro nejrůznější zvířata a rostliny, které by v konkurenčním boji se stromy neměly šanci,“ říká a dodává, že v horizontu několika málo let tak tajga rozkvétá a znovuožívá.
Odborníci nicméně upozorňují na bezprecedentní rozměr plochy, kterou letos plameny zachvátily. Na území šesti ruských regionů hoří kolem 2,5 milionu hektarů lesa. Obyvatele přilehlých oblastí obtěžuje kouř a divoká zvířata, prchající před ohněm, trpí hladem.
Tento oheň se většinou nešíří moc rychle, to je dost odlišné od požárů, které jsou ve Středomoří. Tady jde sice o obrovské rozlohy, ale oheň postupuje spíš pomalu.
Lukáš Čížek
Vědci navíc varují, že podobných událostí může vlivem klimatické změny v příštích letech přibývat. A otázkou je, jak bude Rusko na tyto hrozby reagovat. Faktem totiž zůstává, že úhelným kamenem tamní ekonomiky je vývoz fosilních paliv, jejichž spalování přispívá ke globálnímu oteplování.
Související
-
Thomas Kulidakis: Poučení ze smrtících požárů v Řecku
Požáry v Řecku se hasičům podařilo dostat pod kontrolu. Nastává čas na reflexi této tragédie. Co dělat jinak?
-
Globální oteplování je technologickou příležitostí. V Číně to pochopili, říká klimatolog
Podle Pavla Zahradníčka je uhlíková neutralita šancí pro Evropu, které v technologiích „ujel vlak“, jak se dostat zpátky na špičku.
-
Na cestách po Africe si člověk uvědomí význam věcí jako voda a klimatická změna, myslí si diplomatka
Politička Jana Hybášková působila v řadě zemí na diplomatických pozicích. O Namibii, kde působila naposled, mluví ale spíše z pohledu cestovatelky než diplomatky.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka