Thomas Kulidakis: Turismus v Řecku na úbytě
Řecká vláda na konci posledního červencového týdne hned dvakrát zpřísnila opatření proti šíření covidu-19.
Nařídila nosit masky ve všech vnitřních prostorách a omezila možnost příjezdu turistů z několika zemí. Zahraniční návštěvníky přitom Řecko z ekonomických důvodů nezbytně potřebuje.
Čtěte také
Turismus tvoří zhruba dvacet až dvacet pět procent HDP země. Její hospodářství se v první polovině propadlo tak drasticky, že hrozí prolomení magické hranice dvou set procent veřejného zadlužení vůči HDP. Pomoci by mohla turistická sezóna, ale doposud přijelo o osmdesát až devadesát procent turistů méně.
Hrozba karantény
Mezi zahraničními návštěvníky dominují Němci, Poláci, Češi, Italové a Francouzi. Kupříkladu na ostrově Rhodos jsou dokonce Češi po Němcích a Polácích třetí nejpočetnější skupina turistů. Tradiční masy zahraničních dovolenkářů, kterých bylo vloni na třicet tři milionů, ale zatím nepřijely. Zpřísňování opatření může leckoho odradit minimálně stejně jako hrozba karantény a nejistota, kdy vláda země původu nebo země hostitelská přijme zase nějaké nové nařízení.
Čtěte také
Turisté dojíždějící na sever Řecka převážně ze sousedních balkánských zemí letos zůstávají ve velkém doma, protože po nich aténský kabinet vyžaduje negativní test na koronavirus ne starší než 72 hodin. K velké radosti kupříkladu bulharských podnikatelů tak Bulhaři výjimečně tráví dovolenou u svého moře. Podobné je to také v případě Rumunska a jiných zemí. Srbové moře nemají, ale mohou si lehce vybrat, kam se místo Řecka vydají. Jsou mezi Jadranem a Černým mořem.
Jedinečná příležitost
Řecko tudíž letos nabízí zcela ojedinělou možnost zažít ho tak, jak to v letech minulých nebylo možné. Naprostá většina pláží, muzeí, památek, horských stezek a dalších turistických míst zeje prázdnotou. Pro ty, kteří se do země dostanou, se nabízí také výhoda poklesu cen ubytování, protože hoteliéři jsou často rádi, že něco prodají. Je ale zvláštní, že na jednu strana aténský kabinet vášnivě turisty do země zve, na stranu druhou jim cestu příliš neulehčuje.
Je to těžká volba mezi ekonomickou prosperitou a ochranou veřejného zdraví. Pro našince to ale zatím může být jedno. K moři do Řecka může letecky vyrazit kdykoliv, stačí vyplnit formulář lokalizace cestujícího.
Pro Řecko se také nabízí určitá šance. Byla otázka času, kdy turisté nepřijedou. Stalo se to kvůli koronaviru, mohlo se to stát kvůli něčemu jinému. Nabízí se tak logická možnost přistoupit k modernizaci země za peníze slíbené z unijního balíčku obnovy hospodářství poškozeného dopady karanténních opatření. Řekové by pak v budoucnu nemuseli být tolik závislí na turismu.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Související
-
Tereza Engelová: Do Turecka na dovolenou? Turci lákají na bezpečnost, mají ale tisíc nově nemocných
Cestovní kanceláře doufají, že by do Turecka mohly začít vozit klienty na letní dovolené. Turecko dělá doslova psí kusy, aby je do země přilákalo.
-
Luboš Palata: Dovolenou nám může zkazit nejvíc koronavirus v naší hlavě
Jet, či nejet letos k moři? To je otázka, která se vznáší v mnoha českých rodinách.
-
Hoteliér: Zachrání Češi cestovní ruch? Museli by mít 8 týdnů dovolené a utratit o 15 tisíc korun víc
„Doufám, že vydrží celkové zpomalení. Že lidé budou chtít poznávat místa víc do hloubky, než aby se hnali do spousty míst a odškrtávali si je na seznamu,“ říká Matouš Vinš.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.