Tereza Engelová: Do Turecka na dovolenou? Turci lákají na bezpečné hotely, denně mají ale přes tisíc nově nemocných

29. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Roušky v Istanbulu

Cestovní kanceláře doufají, že by do Turecka mohly začít vozit klienty na letní dovolené. Turecko dělá doslova psí kusy, aby je do země přilákalo.

Posloucháte rádi komentáře a glosy? Všechny najdete na stránkách mujRozhlas.cz.

Jenže háček je v tom, že podle statistik stále každý den onemocní v Turecku covidem-19 průměrně 1400 lidí a kolem dvacítky jich zemře. Celkem Turci zaznamenali 193 115 případů onemocnění koronavirem (pozn. red. v době psaní komentáře).

Čtěte také

Nikdo z evropských politiků nechce oficiálně posuzovat, zda-li je to na 82 milionovou zemi málo, nebo dost. Minimálně do 1. července zůstává Turecko na evropském seznamu rizikových zemí. Turecká vláda v tom má mnohem jasněji. Místo na seznamu považuje za politický tlak a apeluje na země Evropské unie, aby ho z takzvaných rizikových zemí vyřadily.

Turistům nabízí levné připojištění na případné výdaje s léčbou covidu-19 a láká je také na levné ceny. Turecká lira je díky dlouhotrvající inflaci skutečně pro Čechy směnitelná v mimořádně výhodném kursu. Tři koruny padesát za liru.  

Jenže pokud nezačnou do Turecka létat charterové lety, výhodné ceny hotelů i občerstvení rychle upozadí astronomické ceny za letenky. Při náhodném pokusu najít let na 27. června do Istanbulu a zpět se cena letenky vyšplhala na téměř 80 tisíc korun. V červenci to zatím není jiné.

Certifikáty bezpečného cestovního ruchu

Turecká vláda spustila v tureckých i evropských médiích kampaň, kde představuje  hygienická a bezpečnostní opatření, kterými turistická letoviska na sezónu vybavila. Kromě těch běžných, jako jsou dezinfekce a dodržování hygienických odstupů v hotelích i na plážích, vymysleli Turci takzvané certifikáty bezpečného cestovního ruchu, které mají zaručit, že je dané místo hygienické. Podle tureckého ministra kultury Mehmeta Nuri Ersoye o jejich získání zažádalo přes 727 hotelů a asi 900 restaurací. Ty, které certifikát obdrží, jsou podle ministra nejbezpečnějšími hotely v Evropě.

Čtěte také

Fakt, že by zrušená turistická sezóna byla pro tureckou ekonomiku významnou ranou, netřeba zastírat. V turismu pracuje kolem dvou milionů Turků a turistický průmysl vloni vydělal 34,5 miliardy dolarů.  

Příjmy z cestovního ruchu představují 12 procent turecké ekonomiky. A ta na tom není dobře. Kvůli koronaviru čelí druhé recesi za poslední dva roky. Turecká lira ztratila od začátku roku 16 procent své hodnoty a nezaměstnanost může podle Mezinárodního měnového fondu dosáhnout 17 až 30 procent.

Obnovení charterových letů a příchod turistů by pro Turecko představovalo významnou pomoc. Prudký nárůst nemocných covidem-19 v sousedním Iráku za poslední měsíc a jeho současné šíření na Blízkém východě, který se stává jedním z ohnisek nemoci, ale dává tušit, že boj s koronavirem není ani v Turecku uzavřenou záležitostí a zřejmě hned tak nebude.

Autorka je komentátorka serveru HlídacíPes

Spustit audio