Terorismus zůstává globální hrozbou i šestnáct let po útocích z 11. září

11. září 2017
11. září 2001, deset let poté.

Svět si dnes připomíná šestnácté výročí teroristických útoků ve Spojených státech, po kterých Washington zahájil tažení proti terorismu. Za tří amerických prezidentů proběhlo několik válek za biliony dolarů, ve kterých padlo skoro sedm tisíc amerických vojáků.

Po americké invazi do Iráku přišlo o život přes 180 tisíc Iráčanů, od roku 2001 navíc při teroristických útocích na celém světě zahynulo na 170 tisíc lidí.

Píše to izraelský deník Jerusalem Post.

V roce 2015 stály podle Indexu globálního terorismu za skoro třemi čtvrtinami všech obětí teroru organizace Islámský stát, Boko Haram, Tálibán a al-Káida. Terorismus od útoků z jedenáctého září narostl jen do roku 2014 pětinásobně a postihl i Evropu, kde se také zrodila řada extremistů – na pět tisíc Evropanů se připojilo k takzvanému Islámskému státu.

Washington svého času tvrdil, že terorismus zvládl. Slova George Bushe mladšího, že „úkol je splněný“, a Baracka Obamy při dopadení Usámy bin Ládina, „dostali jsme ho“, ale byla předčasná. Úkol není splněný a bin Ládin se proměnil v tisícihlavou saň, která útočí od Filipín až po Kanadu. Boj proti terorismu je tak jedním z hlavních zápasů 21. století, uzavírá Jerusalem Post.