Tereza Zavadilová: Závody o úroky

3. duben 2024

Akcie zažily nejlepší první čtvrtletí za pět let. Že by se ve světě něco tak zázračně změnilo k lepšímu, to se ovšem říci nedá. Trhu vládne spíše psychologie. Období dlouhé nejistoty vystřídal optimismus z rozvoje umělé inteligence a také z toho, že se brzy kormidlo ekonomického cyklu otočí a centrální banky začnou snižovat úrokové sazby. 

Že pár let vysoké inflace, drahých peněz, poklesu cen akcií a malé chuti riskovat vystřídá odvážnější období nízkých sazeb, odvahy a růstu. To se ale zatím nestalo.

Čtěte také

Trhy sledují především americkou centrální banku Fed, protože její kroky mají vliv na většinu investic ve světě. Centrální banka už přislíbila, že sazby nebude zvyšovat. Nyní jsou úroky s 5,5 % nejvyšší za 23 let a banka čeká, že letos klesnou celkem třikrát, dohromady o tři čtvrtě procentního bodu s tím, že se začne v červnu. 

Optimismus a výhled na pokles ale pořád kazí různé mraky. Třeba inflace, která zůstává ve Spojených státech nad třemi procenty – sice poklesla z trojnásobku, ale pořád je vysoce nad cílem Fedu.

Na druhé straně rychle roste ekonomika, což mají na svědomí především státní stimuly, protože Bidenova vláda přijala několik mnohamiliardových balíků růstových opatření. Kdyby došlo k poklesu sazeb rychle nebo moc, hrozí přehřívání ekonomiky a opětovný růst cen. 

Čekání na nádech

To Evropě tedy žádné přehřívání nehrozí, tady se odvíjí zcela jiný příběh. Ekonomika států Evropské unie v posledním kvartálu loňského roku rostla jen o 0,2 %, zatímco ve Spojených státech to bylo 3,2 %.

Čtěte také

Evropa nicméně lépe bojuje s inflací, která se už dostala pod hranici tří procent, a to přesto, že dostala během energetické krize větší cenový šok. Část analytiků čeká, že sedmadvacítka by se postupně mohla nadechnout ke zdravějšímu ekonomickému růstu – snížení úroků by tomu pomohlo.

Jeden ze šéfů ECB, guvernér rakouské centrální banky Robert Holzmann, poznamenal, že ECB by mohla snížit sazby dříve než americký Fed. Centrální úroky na euru jsou aktuálně 4,5 % a centrální bankéři připouštějí, že by se mohlo jít dolů až o procentní bod. 

Dědictví minulé finanční krize

Ač to kvůli nízkému růstu na první pohled nevypadá, Evropa je tedy nyní v jednodušší makroekonomické kondici na řízení. Spojené státy navíc zaplatily za státní podporu růstu obřím dluhem a aktuální vysoké úroky, se kterými je těžké hnout, jeho splácení zdražují.

Tereza Zavadilová

Vysoké úrokové sazby nejsou na rozdíl od Evropy takový problém pro podniky, protože ve Státech je běžné chodit pro peníze na burzu, zatímco na starém kontinentě do bank. Drtí to ale domácnosti, respektive trh s rezidenčním bydlením.

Současný ekonomický cyklus totiž s sebou nepřinesl očistu v podobě poklesu cen. Dědictví minulé finanční krize následované érou tištění peněz paradoxně přežije i aktuální změnu cyklu.

Na jedné straně technologie a spotřební zboží kvůli konkurenci stále zlevňují, na druhé straně fyzická aktiva jako auta a domy jsou pro řadu lidí drahé moc. A to ani pokles sazeb bohužel příliš nezmění.

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.