Tempo zdražování už bude jenom zpomalovat. Příští rok by měla být inflace jednociferná, tvrdí bývalý guvernér ČNB Singer

11. listopad 2022

Inflace v říjnu zpomalila na 15,1 procenta, meziměsíční pokles tak byl výraznější, než se předpokládalo. Poklesu přispěly i vládní opatření proti drahým energiím. Ceny některých dalších komodit, zejména potravin, však dále stoupaly. Ekonomové zároveň hovoří o nastupující recesi, která by však podle České bankovní asociace neměla být příliš dlouhá ani silná.

„Meziměsíční nárůsty cen vrcholily ve druhém kvartálu tohoto roku a pak už začaly zpomalovat,” tvrdí bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer. Podle něj jsou tyto přírůstky ze všech cenových údajů nejrelevantnějším ukazatelem budoucnosti.

Hosté:
Miroslav Singer, bývalý guvernér ČNB, hlavní ekonom Generali CEE Holding 
Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy
Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace
Tomáš Kostelecký, sociolog ze Sociologického ústavu Akademie věd

„Zrychlení ve smyslu zvýšení meziroční inflace je odrazem toho, jak se vyvíjela v loňském roce, ne toho, jak se bude vyvíjet do budoucna. Pro budoucnost je mnohem zásadnější to, co se stalo nedávno, než to, co se stalo před rokem. Vyvozovat pro příští rok něco dramatického z meziročních přírůstků není úplně správné,” rozebírá Singer důležitost ukazatelů.

Singer tak současnou situaci považuje za vrchol inflace. „Vše tomu nasvědčuje. Meziroční přírůstky jsou sice poměrně rozházené, ale podle toho, co teď vidíme, by inflace měla být příští rok určitě jednociferná,” dodává. „Tempo zdražování už bude jenom zpomalovat.”

Recese by měla být jen mírná

Zpomalování inflace však podle Singera není zatím možné vnímat jako signál nastupující recese. Další vývoj je však vzhledem k množství faktorů obtížné odhadnout. „Recese se nás zatím zatím příliš nedotkla a její signály nejsou příliš silné, ale myslím, že přijde,” tvrdí. „Jestli bude krátká a mělká, o tom se bude rozhodovat až příští rok.”

Čtěte také

Česká bankovní asociace ve své prognóze však očekává nástup recese ještě během konce letošního roku. „Recese bude relativně mělká, což ale pořád neznamená, že řada firem nebude ve větších komplikacích a třeba nebude muset propouštět,” tvrdí hlavní ekonom asociace Jakub Seidler.

Závěry vydané prognózy však není možné brát jistě. Podle Seidlera jen odráží určité současné indikátory. „Rozhodně to ale neznamená, že za měsíc se situace nevyvine tak, že budeme očekávat silnější propad ekonomiky,” dodává. „Všechny odhady jsou v tuto chvíli daleko více ztížené.”

Začátek roku bude pro průmysl problematický

Možného nástupu recese se také obává Svaz průmyslu a obchodu. „Jsme nejprůmyslovější ekonomika v celé EU, a to v kombinaci s tím, že za elektřinu a plyn v tuto chvíli také platíme téměř nejvíce v celé EU. To je skutečně smrtelná kombinace. První kvartál nového roku tak můžeme očekávat opravdu problém,” rozebírá situaci podniků viceprezident svazu Radek Špicar.

Čtěte také

Podniky tak podle Špicara v současné situaci pomoc státu potřebují, jelikož se nejedná o běžnou situaci. „My se nacházíme v energetické krizi způsobené primárně válkou na Ukrajině. To není běžná situace přirovnatelná k recesi, se kterou by si firma mohla poradit sama,” popisuje Špicar problémy podniků. Náklady na energie totiž některým narostly o stovky procent.

„Základní scénář předpokládá, že nějaké řešení přijde, protože ta situace na energetickém trhu je skutečně extrémně výjimečná. Bezesporu ale platí, že příští rok může být pro řadu firem podstatně komplikovanější než letošní,” uzavírá Seidler.

V celém pořadu Téma dne se také dozvíte, jak má nyní fungovat státní pomoc velkým podnikům a proč je v současné podobě problematická. Také jak se se současnou situací vyrovnávají ohrožené domácnosti nebo jak současný vývoj ovlivní ceny potravin. Provází Lukáš Matoška.

autoři: Lukáš _Matoška , mwal
Spustit audio

Související