Tereza Zavadilová: Recese je v pohodě, když nepřijde deprese

6. říjen 2022

Recese sem, recese tam, řekl by si člověk po četbě posledních zpráv ze světa ekonomiky. Předpověďmi hospodářského zpomalení se to jen hemží. Co to tedy vlastně znamená a co že se to na nás řítí? Dle učebnicové definice je ekonomická recese stav, kdy reálný hrubý domácí produkt (tedy vše, co se v daném státě vytvoří a vyrobí) klesne dvě nebo více čtvrtletí za sebou. Většinou to znamená, že firmy šetří, lidé neutrácejí, zboží je na skladech a ceny postupně klesají.

Česko ani eurozóna v recesi ještě nejsou, protože ekonomika proti předchozímu pandemickému roku letos v prvním pololetí vcelku slušně rostla. V příštím roce ale ochlazení skutečně nastane.

Čtěte také

Instituce jako OECD čekají, že ekonomický růst evropského bloku příští rok spadne k nule z letošních solidních tří procent. Vyjádřeno v konkrétních číslech to znamená, že eurozóna přijde o výrobu a služby v hodnotě 72 bilionů korun, což je ekvivalent velikosti ekonomiky celé Francie. 

Signály recese se už zřetelně objevují v Německu, se kterým se česká ekonomika coby významný dodavatel dlouhodobě veze. Jak německá, tak česká ekonomika je kvůli nejvyššímu podílu průmyslu na hospodářství v celé Evropě nejvíce energeticky náročná. Současné drama na energetickém trhu je tudíž může dostihnout nejtvrději. Německo čeká v příštím roce pokles ekonomiky mírně pod nulu, nicméně relevantní české odhady pro příští rok zatím nejsou, s čestnou výjimkou centrální banky, která čeká na přelom roku kratší recesi. 

Cenové bubliny splasknou

Že recese není zrovna vítaným stavem, je celkem jasné, je to pesimismus, který bolí. Současná situace bude podle některých ekonomů částečně cyklickou recesí – přichází po dekádě rychlého růstu. Částečně je ale i šokovou recesí, kterou způsobila energetická krize vyvolaná invazí na Ukrajině.

Čtěte také

Nejde ale o systémovou recesi a potažmo krizi ve stylu, která tu byla v roce 2008 – tehdy lidé kvůli špatným úvěrům a pofidérním cenným papírům v účetních knihách bank přestali věřit v bankovní systém, což vyústilo v krachy bank a nucené záchrany předlužených států. 

Nyní je bankovní systém zdravý, což je pro ekonomiku klíčové. V ekonomice je dostatek hotovosti, která se nakumulovala během dobrých let, až poněkud přifoukla během pandemie. Recese může mít v něčem i očistný charakter, protože se čeká, že se sníží přepálené ceny nemovitostí. Aktuální inflace provázená vysokými sazbami znamená aspoň to, že lidé dostanou úrok z úspor. Cenové bubliny splasknou.

Tereza Zavadilová, ekonomická novinářka

Když se vrátíme k definici, tak případy dlouhé ekonomické recese se nazývají deprese. Současná situace má zatím jedno velké antidepresivum: silný trh práce. Nízká nezaměstnanost je to, co může Česko i většinu západního světa z recese rychle vytáhnout. Tedy pokud podniky neztratí nervy. 

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Spustit audio