Teď vyhazujeme peníze z vrtulníku – jde o to, dostat je do ekonomiky, míní komentátor Holub
Odpuštění minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění, odklad daňového přiznání a elektronické evidence tržeb. To jsou příklady opatření, kterými chce vláda pomoci živnostníkům postiženým krizí kvůli koronaviru. Jak ale pomoci malým a středním firmám?
„Nástrojů musí být souběžně hned několik. Některé z nich už byly uvedené v život a my je už před měsícem vládě navrhovali – měla by přidat například odložení odvodu DPH za prokazatelně nezaplacené faktury,“ uvádí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Čtěte také
Stát by podle ní měl podnikatelům pomoci s uhrazením fixních nákladů, jako je především nájemné. Odložení splatnosti nájemného prý vytváří dominový efekt a pokud stát nezasáhne, tak firmy začnou do několika měsíců krachovat.
Příkladem jsou prý některá města, která ve svých prostorech nájemné podnikatelům zcela promíjejí. A stejně velkorysý postup by se podle Pekarové Adamové vyplatil i státu, který si tím do budoucna zajistí daňové výnosy.
My potřebujeme, aby nezkrachovaly, fungovaly a dál mohly zaměstnávat lidi. A aby jejich zaměstnanci sami neskončili na úřadech práce.
Markéta Pekarová Adamová
„Firmy v červnu budou řešit daň z příjmu za rok 2019, která může být díky ekonomické situaci v loňském roce poměrně dost vysoká a zaplatit ji musí v plné výši. To, že si z ní někdy za rok odečtou ztrátu je fajn, ale nyní to neřešíme,“ říká k jednomu z vládních opatření místopředsedkyně Asociace malých a středních podniků Pavla Břečková.
Rozdávejme peníze
Čtěte také
Podle komentátora serveru Echo24 Petra Holuba zatím daňové změny (a úlevy) nejsou nijak výrazné: „Pomáhají především odklady záloh na sociální pojištění, ale v daních se moc nezměnilo.“
Snížit by se mohly sazby DPH a zcela odpustit pak doplatky daní za rok 2019. „To by byla výrazná pomoc a není logický důvod, proč se tomu bránit.
Teď vyhazujeme peníze z vrtulníku – v principu nejde o to pomoci jednotlivým lidem, ale dostat peníze do ekonomiky.
Petr Holub
Poslanec Milan Feranec (ANO) ovšem zdůrazňuje, že vláda musí u jednotlivých opatření brát v úvahu i to, kolik budou stát a jaký bude dopad na příjmy státního rozpočtu.
Podle Holuba to ale v tuto chvíli není téma. „Potřebujeme najít kanály, jak rozdat peníze. To, že nevyberu daně, je poměrně efektivní kanál, který není zatížený žádnou velkou byrokracií, což je v Česku problém,“ podotýká.
Související
-
Odklad splácení úvěrů by neměl být plošný, pomáhat je třeba potřebným, míní ekonom Marek
„Je vhodné zbytečně neutrácet peníze na ty, kteří to tolik nepotřebují. Pak by nám chyběly pro ty, kteří podporu potřebují existenčně,“ zdůrazňuje.
-
Krize nabídky i poptávky nám zkomplikuje cestu z krize, očekává ekonom Mejstřík
Přední čeští ekonomové hledají cestu, jak by se Česko mohlo vyrovnat s dopady pandemie COVID-19 na tuzemskou ekonomiku.
-
Světová ekonomika už nikdy nebude stejná, myslí si ekonom Hindls
Poslanci schválili balíček opatření, který má pomoci českým podnikům a podnikatelům překonat období, kdy se byznys zastavil. Hosté: Zbyněk Frolík a Richard Hindls.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.