Vláda rozhoduje zbrkle. Chceme jasná stanoviska, žádá prezident Svazu průmyslu a dopravy Hanák

9. duben 2020

Průmyslová výroba v Česku klesá, firmám chybějí zakázky, odběratelé neplatí včas. Vládní opatření jsou ale pro většinu firem nedostatečná, jak ukázal průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Čtěte také

„Vládní program Antivirus už funguje, 76 % firem ho vyhodnotilo jako velmi pozitivní. Také to, že se počítá ze superhrubé mzdy, je první opravdu dobrá zpráva,“ říká na Plusu prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

I vládní programy COVID I a COVID II prý částečně pomáhají. „Ale jednička byla za dvě hodiny rozebrána a dvojka nebyla ještě plně rozpracována.“

Rozhodnutí vlády se mi zdají zbrklá... V tak složité době musí být precizně dávána jasná stanoviska, a to i písemně, protože věci vyřčené i na tiskových konferencích vlády jsou jen myšlenky.
Jaroslav Hanák

Problematické je také uzavření hranic. „Jede export a jsou výjimky, které jsem dohodl s premiérem pro řidiče kamionů, strojvůdce a piloty, ale potřebujeme přesouvat i techniky a technology, kteří dají do provozu nová zařízení, do kterých naše firmy investovaly.“

Přesto ale firmy zatím zaměstnance spíš nepropouštějí. „Vzpomeňte si, jaký byl boj o každého pracovníka, když se dařilo před půlrokem. Každý odpovědný šéf se bojí někoho propustit, protože i v této krizi by mu ho mohl někdo jiný sebrat.“

Drtivá část firem kvůli zavřeným hranicím nemá zakázky, domácí poptávka také poklesla.... Stojí řada firem, takže lidé budou mít méně peněz a to, co táhlo zemi, tedy osobní spotřeba, bude ve stejném problému jako firmy se zakázkami.
Jaroslav Hanák

Také vítá uvolňování některých opatření. „Zvládli jsme tu zdravotní část, která je nejdůležitější pro život země... Teď je třeba uvolňovat jednotlivé segmenty trhu.“

„To je ale třeba konzultovat s podnikatelskou sférou, tedy jestli je to které odvětví připraveno na spouštění. Tam očekávám větší spolupráci, která ale zatím není,“ konstatuje Jaroslav Hanák.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.