Krize nabídky i poptávky nám zkomplikuje cestu z krize, očekává ekonom Mejstřík
Přední čeští ekonomové hledají cestu, jak by se Česko mohlo vyrovnat s dopady pandemie COVID-19 na tuzemskou ekonomiku. Ve středu se sešla pracovní skupina ekonomů při krizovém štábu pod vedením Jana Švejnara, vznikl také nový think-tank KOROnerv-20.
„V tuto chvíli, kdy vláda přijímá chvatně nejrůznější opatření, řada z nás došla k názoru, že nelze jednom sedět,“ říká na Plusu člen obou expertních skupin, ekonom Michal Mejstřík z Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Čtěte také
Vláda pro ekonomy zřídila přístup ke všem podkladům, které momentálně na vládě i pro parlament vznikají. „A to v té nejúplnější možné podobě tak, abychom měli možnost sledovat ten tep v realitě a k tomu přidávat své nápady.“
„Tak jsme se shodli na výtkách vůči plošnému uplatňování odsouvání dluhů. Vláda zareagovala na náš názor a ve velmi krátké době se podařilo tyto věci zkorigovat. Takže tento návrh, který půjde do parlamentu, se bude týkat jen případů poptávky postižených subjektů.“
Snažíme se shromáždit maximum světových zkušeností, na které normální lidi i vláda nemají čas, a z nich vydestilovat něco nápaditého. Také přicházíme s vlastními nápady. K tomu je velmi důležité přímo sedět u věci.
Michal Mejstřík
Před experty stojí zásadní problém, co s očekávaným propadem poptávky, který může mít pro Česko coby exportní zemi zásadní negativní dopady.
Čtěte také
„Například i Čína, první země, kde se koronavirus objevil, se snaží některé postižené nabídkové systémy oživit. To se jí podařilo, ale nenachází dostatek poptávky, takže nemá komu dodávat.“
Obdobná situace je prý i u nás. „Kdybychom v tuto chvíli otevřeli hranici a třeba všechny restaurace, umíte si představit, kolik by získaly zákazníků, když celá řada států zakázala jakýkoliv pohyb svých občanů?“
„Takže poptávková komplikace bude velice silná. Proto říkáme, že je krize nejen na nabídkové straně, ale i na té poptávkové, což nám bude komplikovat východ z této krize,“ očekává ekonom Michal Mejstřík.
Související
-
Pravděpodobnost hospodářské recese kvůli koronaviru u nás hraničí s jistotou, varuje ekonom Kovanda
V Číně se kvůli koronaviru propadla průmyslová výroba o 13,5 %, což je největší pokles za 30 let. Jak pandemie dopadne na čínskou i světovou ekonomiku?
-
Zrušení daně z nabytí nemovitosti? Jako přechodné opatření to velký význam mít nebude, soudí Novotný
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se vládě chystá předložit návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti, chce tak rozhýbat stagnující realitní trh.
-
Rusnok: Zmrazení splátek úvěrů doporučuji, ale ani v době moratoria by neměly být úplně zadarmo
V Česku se připravuje dočasné, zřejmě půlroční zmrazení splátek hypoték, spotřebitelských úvěrů. Guvernér ČNB Jiří Rusnok tvrdí, že je to ale dobrovolné moratorium.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka