Krize nabídky i poptávky nám zkomplikuje cestu z krize, očekává ekonom Mejstřík

2. duben 2020

Přední čeští ekonomové hledají cestu, jak by se Česko mohlo vyrovnat s dopady pandemie COVID-19 na tuzemskou ekonomiku. Ve středu se sešla pracovní skupina ekonomů při krizovém štábu pod vedením Jana Švejnara, vznikl také nový think-tank KOROnerv-20.

„V tuto chvíli, kdy vláda přijímá chvatně nejrůznější opatření, řada z nás došla k názoru, že nelze jednom sedět,“ říká na Plusu člen obou expertních skupin, ekonom Michal Mejstřík z Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Čtěte také

Vláda pro ekonomy zřídila přístup ke všem podkladům, které momentálně na vládě i pro parlament vznikají. „A to v té nejúplnější možné podobě tak, abychom měli možnost sledovat ten tep v realitě a k tomu přidávat své nápady.“

„Tak jsme se shodli na výtkách vůči plošnému uplatňování odsouvání dluhů. Vláda zareagovala na náš názor a ve velmi krátké době se podařilo tyto věci zkorigovat. Takže tento návrh, který půjde do parlamentu, se bude týkat jen případů poptávky postižených subjektů.“

Snažíme se shromáždit maximum světových zkušeností, na které normální lidi i vláda nemají čas, a z nich vydestilovat něco nápaditého. Také přicházíme s vlastními nápady. K tomu je velmi důležité přímo sedět u věci.
Michal Mejstřík

Před experty stojí zásadní problém, co s očekávaným propadem poptávky, který může mít pro Česko coby exportní zemi zásadní negativní dopady.

Čtěte také

„Například i Čína, první země, kde se koronavirus objevil, se snaží některé postižené nabídkové systémy oživit. To se jí podařilo, ale nenachází dostatek poptávky, takže nemá komu dodávat.“

Obdobná situace je prý i u nás. „Kdybychom v tuto chvíli otevřeli hranici a třeba všechny restaurace, umíte si představit, kolik by získaly zákazníků, když celá řada států zakázala jakýkoliv pohyb svých občanů?“

„Takže poptávková komplikace bude velice silná. Proto říkáme, že je krize nejen na nabídkové straně, ale i na té poptávkové, což nám bude komplikovat východ z této krize,“ očekává ekonom Michal Mejstřík.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.