Ta naše hodně neobyčejná francouzská sbírka Národní galerie
Velmi neobvyklá souhra politických, ekonomických a uměleckých událostí stála u zrodu tzv. francouzské sbírky Národní galerie.
To, že dnes můžeme na vlastní oči vidět díla Renoira, Picassa, Rousseaua a dalších, tak za to můžeme děkovat například vypovězení česko-francouzské obchodní smlouvy a nebo zvýšení cel na straně československého státu. A také na svou dobu, možné nejen na tu, masivní státní finanční dotaci.
Související
-
Co obsahuje Hessova sbírka? A proč se ocitla právě v Národní galerii?
Sbírka umění Asie a Afriky získala zcela mimořádný dar: soubor 524 svitků japonských zenových maleb. A po smrti donora a nizozemského občana Felixe Hesse, přibydou další.
-
Národní galerii by klidně mohli řídit dva lidé, uvažuje její dočasná ředitelka
Byla manažerkou, šéfovala nakladatelství, teď vede Národní galerii Praha. „Tušila jsem, do čeho jdu, ale stále je to velké dobrodružství,“ přiznává Anne-Marie Nedoma.
-
V Národní galerii probíhá ukázka typické normalizace, varuje výtvarník Skála
František Skála je nejen sochař, malíř a ilustrátor dětských knih, ale také hudebník, tanečník, člen divadla Sklep či spoluzakladatel skupiny Tvrdohlaví a tajné B. K. S.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.