StB vs. veteráni z cizinecké legie
6. dubna 1952 přijel rychlík na nádraží v Čierné pri Čope. V jednom vagoně seděla zvláštní skupina jednadvaceti mužů. Pokulhávající, vyhublí, šlachovití. Objímali se, že jsou konečně doma v Československu.
Do jejich vagonu přistoupili vážně se tvářící pánové. Prohlásili, že jsou pracovníci ministerstva vnitra a mají za úkol je doprovodit do Prahy. Rozjásaných jednadvacet mladíků mělo za sebou bitvy v Indočíně v uniformách francouzské cizinecké legie, zajatecký tábor ve vietnamské džungli, každý z nich zranění, nejčastěji průstřel některé končetiny nebo zásah střepinou.
Jejich návrat organizovali vietnamští a českoslovenští komunisté. Slibovali jim, že se jim nic nestane, i když se dopustili nejméně dvou zločinů: ilegálního přechodu hranic a služby v cizí armádě.
Legionáři cestovali domů přes Vietnam, Čínu, Sovětský svaz až na pražské Hlavní nádraží.
Tady na ně čekaly desítky policistů s ručníky. Všem nasadili pouta, přehodili přes hlavy ručníky a odvezli je do ruzyňské hromadné cely. Měsíce se nic nedělo.
Bývalý vojáci si během této doby vyprávěli, kdo co kde v Indočíně zažil. Strašně se prý nudili. Rozdělili se na dva tábory. Ti, kteří bojovali za legii, zajati byli někde při bitvě, a na ty, kteří dobrovolně dezertovali a přidali se k Ho Či Minovým komunistům.
Legionáři se na cele strašně poprali. Mezi těmito rváči byli i Rudolf Němček, Otakar Hašek a Erwin Páleš, o kterých budou dva dokumenty z cyklu Příběhy 20. století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.