Státního obchodníka s energiemi vláda chystala ještě před válkou, tvrdí náměstek Třešňák. Tak proč se doteď nic nedělo? ptá se hejtman Vondrák
Kraje, města a obce kritizují vládu, že neřeší dostatečně rychle energetickou krizi. Navrhují také vznik státního obchodníka s energiemi, který by zajistil dostupné ceny pro veřejný sektor. Ale sám ministr průmysl a obchodu Jozef Síkela (za STAN) tento nápad navrhuje vládě. Dělá tedy vláda v energetické krizi maximum?
„Současný kabinet dělá maximum pro to, aby zajistil zvýšení energetické bezpečnosti a nezávislosti na primárních zdrojích. Řeší také opatření, která budou předcházet dalšímu navyšování cen,“ uvádí v Pro a proti politický náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák (Piráti).
Čtěte také
Místopředseda Asociace krajů, hejtman Moravskoslezského kraje a poslanec ANO Ivo Vondrák je přesvědčen, že situace je kritická. „A nejde o zajištění energií jen pro krajské úřady, ale především o instituce, které máme v gesci, tedy nemocnice, sociální péči nebo školy.“
„Neměli jsme čas vyčkávat, proto jsme připravili návrhy na vznik státního obchodníka s energiemi. Až díky našemu setkání a jeho závěrům se dostáváme do situace, kdy se konečně začíná řešit příčina všech těch problémů. A teď se naše řešení de facto stává oficiálním návrhem ze strany vlády,“ tvrdí hejtman.
O zřízení státního obchodníka s energiemi vláda začala mluvit už v únoru, upozorňuje náměstek.
Obchodník měl vzniknout k lednu 2023 a je i narozpočtován.
Petr Třešňák
„Ministerstvo dělalo potřebné kroky a analýzy, dokonce v návrhu rozpočtu na příští rok s tímto obchodníkem počítáme. Ale příčina této krize není jen válka, ale využití architektury evropského energetického trhu válečnými štváči. To se budeme snažit změnit, jinak budeme vždy jen řešit dopady a důsledky.“
„Se vznikem státního obchodníka jsme počítali ještě před vznikem toho konfliktu. Měl několik rozměrů, měl působit na poli energetické bezpečnosti, nákupu surovin a podílet se na budování terminálů a infrastruktury. Plánovali jsme také rozšířit jeho pomoc na zranitelné zákazníky nebo ty ohrožené energetickou chudobou. Obchodník měl vzniknout k lednu 2023 a je i narozpočtován,“ ujišťuje Třešňák.
Když se o státním obchodníkovi hovořilo už v únoru, tak proč se nedělaly konkrétní kroky?
Ivo Vondrák
Vondrák přesto kritizuje, že vláda nechala situaci eskalovat. „Teď se to dělá všechno rychle, ale dosud nikdo z krajů neviděl nic konkrétního, co by říkalo, kde můžeme energie nakoupit. A máme dvě cesty: burzu nebo veřejnou zakázku. Obě dvě cesty jsou dnes slepou uličkou, protože vždy nakoupíte neuvěřitelně draho.“
Čtěte také
„Kraje musí mít 1. ledna příštího roku energie,“ žádá hejtman. „Když se o státním obchodníkovi hovořilo už v únoru, tak proč se nedělaly konkrétní kroky? Ale nechci se vracet zpět, hledejme nyní cestu do budoucna. Tvrdíme, že v rámci českých výrobců je 10 až 15 procent energií, které by státní obchodník mohl nakoupit a na přímo prodat potřebným, abychom se vyhnuli nákupům na burze a veřejným zakázkám,“ navrhuje Ivo Vondrák (ANO).
„Dění posledních dvou měsíců vše urychlilo, určitě k tomu přispěla i vyjádření Asociace krajů, takže já jsem optimista a věřím, že v nejbližší době státní obchodník s energiemi fungovat bude a některé kontrakty na rok 2023 bude moci zajišťovat,“ slibuje Petr Třešňák (Piráti).
Poslechněte si celé Pro a proti v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.
Související
-
Niedermayer: Emisní povolenky jsou autopilot vedoucí k dekarbonizaci. Energie zdražují marginálně
Měla by Evropská unie zastropovat ceny emisích povolenek a tak zlevnit ceny energií? Debatují europoslanci Luděk Niedermayer (TOP 09) a Evžen Tošenovský (ODS).
-
Cenám energií by pomohlo tlačit na Německo, aby nezavíralo jaderné elektrárny, míní ekonom
Úsporný tarif má domácnostem pomoci zaplatit vysoké ceny energií. Celkově by jedna domácnost měla získat až 15 tisíc korun.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.